BANjALUKA, Republički odbor Sindikata medija i grafičara Republike Srpske konstatovao je na današnjoj sjednici da više od 30 odsto poslodavaca u ovoj oblasti djelimično ili gotovo nikako ne poštuje granski Posebni kolektivni ugovor, potpisan 20. septembra prošle godine.
“Kao drastičan primjer takvog ponašanja ističe se `Glas Srpske` AD Grafika Banjaluka, gdje poslodavac osim nepoštivanja kolektivnog ugovora i kršenja zakona, odbija sindikalnu članarinu od neto plate radnika i troši je po sopstevnom nahođenju, bez ikakve odgovornosti”, rekao je predsjednik Sindikata medija i grafičara RS Sekul Popović na konferenciji za novinare.
On je najavio tužbu pravne službe Saveza sindikata RS protiv “Glasa Srpske” AD Grafika Banjaluka zbog nepoštivanja zakona i kolektivnih ugovora.
Prema Popovićevim riječima, Republički odbor je podržao najavljenu privatizaciju “Glasa Srpske” AD Grafika Banjaluka, ali sa rezervom prema namjeri Vlade RS da privatizuje 49 odsto državnog kapitala u “Glasu Srpske” – Novinska djelatnost, zbog realne opasnosti od brze i potpune privatizacije jedinog dnevnog lista u Srpskoj koje se štampa na ćirilici i srpskom jeziku.
U Republičkom odboru smatraju da bi trebalo privatizovati samo 25 odsto državnog kapitala u “Glasu Srpske” – Novinska djelatnost.
“Podržavamo i jednočasovni štrajk upozorenja radnika `Oslobođenja`, kao i zaključke koje je nedavno dogovorio štrajkački odbor ovog preduzeća sa menadžmentom, o isplati 16 plata i doprinosa za radnike”, poručio je Popović.
On je dodao da je najbolje rješenje za radnike “Oslobođenja” reprivatizacija, za koju postoje zainteresovane kompanije koje su spremne da zadrže postojeći broj radnika, da im isplate sve dugove po osnovu plata, doprinosa i regresa, te da potpišu pojedinačni kolektivni ugovor sa sindikatom na nivou preduzeća.
“Na današnjoj sjednici zaključeno je da treba nastaviti sa sindikalizacijom radnika u ovoj grani, kao i da po potpisivanju ugovora o najnižoj plati u Srpskoj treba provesti aktivnosti da se što prije poveća najniža cijena rada za novinare i grafičare RS sa sadašnjih 102,5 na 125 KM”, istakao je Popović.
Komentariši