BANJA LUKA – Protiv vlasnika preduzeća „Novoteks“ iz Banjaluke Nove Milakovića i rukovodstva Specijalne bolnice za hroničnu psihijatriju Modriča podnesen je izvještaj tužilaštvu zbog malverzacija teških više od pola miliona maraka.
Izvještaj je podnijela Policijska uprava Doboj, a na njemu su se osim Milakovića našli i direktor pomenute bolnice Siniša Nikić.
U razgovoru za Srpskainfo Nikić je odbacio optužbe i tvrdi da je sve urađeno po zakonu.
Izvor Srpskainfo pojašnjava da se radilo o nabavci prehrambenih proizvoda, a koja se dešavala u jeku korona virusa.
U PU Doboj su pojasnili da su podnijeli Izvještaj o počinjenim krivičnim djelima „Zloupotreba u postupku javne nabavke“ protiv N.M. iz Banjaluke, „Zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja“ protiv S.N. sa područja opština Modriča i „Nesavjestan rad u službi“ protiv P.T. i T.V. sa područja opštine Modriča i a N.M. iz Doboja.
“Za N.M. postoji osnov sumnje da je kao odgovorno lice u jednom privrednom društvu iz Banjaluke u postupku javne nabavke sa jednom zdravstvenom ustanovom iz Modriče predalo ponudu sa lažnim podacima u namjeri da time utiče na donošenje odluke naručioca nabavke, čime je navedenom privrednom društvu pribavilo protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 512.438,94 KM. Za S.N. postoji osnov sumnje da je kao odgovorno lice jedne zdravstvene ustanove iz Modriče zaključilo sporazum ovim privrednim društvom iz Banjaluke iako je znalo da je ponuda bila zasnovana na nerealno niskim cijenama čime je navedenom privrednom društvu pribavilo protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 512.438,94 KM”, istakli su u PU Doboj.
Za P.T., N.M. i T.V. postoje osnovi sumnje da su kao predsjednik i članovi Komisije za javne nabavke zdravstvene ustanove iz Modriče sačinili i potpisali zapisnik o otvaranju ponuda na osnovu koje je sačinjen Okvirni sporazum sa privrednim društvom iz Banjaluke, iako je bilo vidljivo da je ponuda zasnovana na nerealno niskim cijenama, čime su navedenom privrednom društvu pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 512.438,94 KM.
Nikić u razgovoru za Srpskainfo kaže da su u procesu javnih nabavki imali dvije ponude i da su izabrali onu koja je bila značajno jeftinija. Takođe, dodao je da je dogovorena hrana isporučena ovoj ustanovi.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Tekst je malo zbunjujuci , ako je firma ponudila nerealno niske cijene i isporucili robu po tim istim cijenama onda taj koji je prihvatio ponudu nije ostetio zdravstvenu ustanovu vec je sklopio dobar ugovor .Poenta price da nisu sve cijene nerealne vec samo one koje su ubacene u potrebe nabavke da bi se isti mogao stimati .
Ako je nakon toga radjen anex ugovora pa cijene vracene na realne onda je to malverzacija po zakonu (zakon IMT)
Princip nerealno niskih cijena je uvijek isti, od recimo 30 artikala trazi se cijena za po 1.000 komada od svakog artikla
iako se zna da 15 artikala treba po 1000 a 15 artikala samo po 10 komada.
Kad tih 15 artikala koji su nebitni stavite po nerealno niskim cijenama jer i da ih poklonite niste izgubili mnogo novca vasa
ponuda je automatski jeftinija od drugih ponudjaca za minimalno 40 posto .
Jednostavno rjesenje za ove malverzacije je da se drustvo koje nudi robu ukoliko se ne ostvari minimalno 90 posto od svih zahtjevanih kolicina, novcano kazne razlikom u cijeni(do realne cijene sledeceg ponudjaca) artikala koji nisu ugovorno isporuceni.