BANJALUKA – Prodaja obveznica Republike Srpske na Londonskoj berzi i zaduženje za skoro 600 miliona KM, po kamati od pet odsto, izazvala je žučnu raspravu na sjednici Narodne skupštine RS. Ministar finansija Zora Vidović branila je zaduženje i hvalila se odličnim rezultatom, dok su iz opozicije poručivali da su uslovi pod kojima je Srpska zadužena katastrofalni, a kamata „zelenaška“.
Zasjedanje Narodne skupštine RS nastavljeno je danas razmatranjem Programa rada parlamenta Srpske za ovu godinu, ali se odmah na početku povela rasprava o zaduženju prodajom obveznica i o zakonu o ispitivanju porijekla imovine.
Poslanik PDP-a Jelena Trivić rekla je da je Narodna skupština razvlašćena i da zbog toga ne odlučuje o zaduživanju Srpske, što je suprotno Ustavu Republike Srpske.
“Po Ustavu, Narodna skupština odlučuje o zaduženju i zajmovina, mi smo kao Skupština donijeli okvirnu odluku o dugoročnom zaduženju, ali nije zaduženje samo to, propisna cifra. Zaduženje su i svi uslovi zaduženja, kamatna stopa, način otplate, troškovi provizije i konsultanstkih usluga, a o tome nije raspravljala Narodna skupština, a po Ustavu je morala“, istakla je Trivićeva.
Dodala je da je zaduženje prodajom obeznica katastrofalno, posebno s aspekta da način otplate bude po dospijeću duga.
„2026. godine doći će 600 miliona maraka na naplatu samo po tom osnovu, a gdje je još 700-800 miliona po drugim osnovama, domaći investitori su se bunili jer nemaju priliku da kupe obveznice, vaše obrazloženje da ako oni kupe obveznice, onda neće kreditirati privredu i stanovništvo je smiješno, presmiješno. Gdje je kamata od pet odsto normalna, ovdje na domaćem tržištu je 2,8 odsto, čini mi se posljednja emisija je po toj kamati bila. Priča da mi nismo zaduženi ne stoji, pogledajte izvorne prihode u budžetu i ratu za kredite“, naglasila je Trivićeva.
Poslanik Nebojša Vukanović je pitao zašto Republika Srpska ima B3 kredini rejting, ko će vratiti kredit.
„Kako ste prodavali obveznice, ustani Zoro progovori“, poručio je Vukanović obraćajući se ministru finansiija Zori Vidoović i iznoseći sumnje da je sve namješteno i u dogovoru sa čelnim ljudima iz SNSD-a.
Vidovićeva je odgovorila da je zaduženje u skladu s odlukom Narodne skupštine iz decembra prošle godine.
„Tamo piše da se odobrava dugoročno zaduženje na domaćem i međunarodnom tržišti i kreditima, definisana je maksimalna kamatna stopa i rokovi. Do sada smo se zaduživali na domaćem tržištu prodavajući obveznice nekoliko puta, nikad nismo sazivali Narodnu skupštinu da presiječe i kaže trebate kupiti toliko. To je nemoguća varijanta, ko imalo zna ekonomiju, zna da to nije moguće“, rekla je Vidovićeva.
Naglasila je da je zaduženje apsolutno u skladu s odlukom.
„Apsolutno smo postigli odličan efekat na Londonskoj berzi, bila su 44 kupca, Vukanović kaže imali smo neki dil, pa vjerovatno smo ganjali ta 44 kupca po cijelom svijetu, pa pravili dilove, ne znam da li je to moguće, evo on može slobodno da provjeri, nek pozove banke i vidi šta se desilo“, istakla je Vidovićeva.
Poslanik SDS-a Milan Radović je rekao da je problem što otplata kredita dolazi odjednom.
„To je ogroman iznos, kamata jeste visoka, ko su investitori ne možemo da vidimo, ali zabrinjava način otplate i hoćemo li biti u mogućnosti da to vratimo“, kazao je Radović.
Njegov stranački kolega, poslanik SDS-a Miladin Stanić rekao je da sumnja da iza 44 kupca, koje vlast slavi jer su kupili obveznice, stoji neko iz SNSD-a.
„Moje preduzeće ima bolji rejting nego Ministarstvo finansija, o čemu pričate, ono čega se pametni stide, vi se ponosite, to je teret narodu, iza te zelenaške kamate stoji da je Republika Srpska nemoćna, propala i nejaka“, naglasio je Stanić.
Poslanik PDP-a Igor Crnadak rekao je da će zaduženje kad tad morati biti tema u skupštini, te da se o mnogo manje bitnim stvarima raspravlja, a da je ovo finansijski udar na Republiku Sprsku.
„Ko su ti ljudi koji su kupili obveznice, namjera Vlade je da se to ne sazna“, rekao je Crnadak.
Poslanik SNSD-a Ilija Tamindžija odgovorio mu je da je PDP imao dvije Vlade i da su pokazali da se u ekonomiju ne razumiju, optužujući ih da su ostali dužni plate, smanjili penzije, prodali banke…
„Sad nas pitate što izlazimo na Londonsku berzu, a vi ste banke prodali, poklonili, ne ide vam ekonomija, prodali ste preduzeća za staru deviznu štednju…“, tvrdio je Tamindžija.
Poslanici su raspravljali i o zakonu o ispitivanju porijekla imovine koji je SNSD najavio, ali još uvijek nije predložen na usvajanje.
Igor Žunić iz SNSD-a je rekao da je zakon u pripremi, po prijedlogu SNSD-a i da je dostavljen svim partijama da daju svoje mišljenje.
„Treba da se usvoji na Vladi, još imamo vremena da date svoje prijedloge, ali vi ne želite da uđemo u konstruktivnu raspravu, ponudili smo vam i nemamo odgovor“, kazao je Žunić.
Radović je rekao da SDS nije dobio prijedlog zakona i da će njihov odgovor biti novi zakon koji će ta stranka predložiti.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ali Ilija Tamindžija nešto komentariše o ekonomiji hahahahha…hajte molim vas