BEOGRAD, I pored zahtjeva Evropske unije da Srbija do 2011. izađe iz javnih preduzeća, Vlada nema takve planove. Dugovi više od 700 firmi dostigli četiri milijarde evra.
Sva javna preduzeća u Srbiji moraće do kraja godine da se restrukturiraju i usklade rad sa standardima i pravilima EU, ali to ne znači da će država u potpunosti povući svoje kadrove i kapital iz ovih firmi, kažu u Vladi.
Iako je, prema podacima vicepremijera Božidara Đelića, akumulirani dug javnih preduzeća od 2001. do danas dostigao čak četiri milijarde evra, Srbija će najvjerovatnije zadržati kormilo u nekim od firmi od strateškog značaja za zemlju, poput EPS i komunalnih preduzeća.
Tako su, zasada, zahtjevi poput onog koji je iznio lider LDP Čedomir Jovanović – da se država hitno povuče iz svih sektora gdje joj nije mjesto i gdje loše gazduje – pucanj u prazno. Međutim, LDP ne odustaje i već u petak će u Skupštini zatražiti raspravu o ovom problemu.
“U Srbiji ima oko 700 javnih preduzeća, na državnom i lokalnom nivou, i 99 odsto posluje sa gubitkom. Vlada je stopostotni vlasnik u najvećim gubitašima – Željeznicama, Kolubari, Jatu… Samo su Željeznice napravile gubitke od milijardu evra. Tome se mora stati na put”, tvrdi poslanik LDP Bojan Đurić.
Iz stranaka vladajuće koalicije poručuju da su zahtjevi LDP populistički i nerealni. “Hipotetički je moguće da se država povuče iz svih preduzeća u kojima ima vlasništvo, ali se postavlja pitanje koliko je to dobro za zemlju i cijelo društvo. Uostalom, takav vid stopostotne privatizacije ne postoji nigde, pa ni u najkapitalističkijim državama”, kaže Branko Ružić, šef poslaničkog kluba SPS.
Sa njim se slaže i Željko Ivanji, iz G17. Ova stranka kaže da u nekim firmama ne može biti izvršena potpuna privatizacija, bez obzira na to da li je to ekonomski isplativo ili ne:
“Recimo, država mora da zadrži dio vlasništva u Pošti, jer to preduzeće mora da pruža usluge na cijeloj teritoriji Srbije. Direktore preduzeća treba birati na konkursima, ali to opet neće isključiti da na rukovodeća mjesta dolaze ljudi koji su i članovi partija”, smatra Ivanji.
Ni u SNS ne podržavaju zahtjeve LDP. Jorgovanka Tabaković objašnjava da nije problem država kao akcionar, već ponašanje njenih predstavnika – njihova nestručnost i zloupotreba javnih ovlašćenja u privatne, lične i stranačke svrhe. “Uspješna javna preduzeća nećemo dobiti izlaskom države iz vlasništva, već postavljanjem principa i pravila jednakih za sve”, dodaje ona.
Predsjednik PKS Miloš Bugarin kaže da je nemoguće i ekonomski loše da se država preko noći povuče iz svih firmi u kojima je vlasnik. “Najbolje bi bilo donijeti zakon o javno-privatnom partnerstvu, koji bi jasno definisao u kojim oblastima država mora da bude prisutna i u kojoj mjeri”, objašnjava Bugarin.
Prema informacijama iz Agencije za privatizaciju i Akcijskog fonda, u Srbiji postoji još oko 1.700 neprivatizovanih preduzeća u kojima država ima od jedne do sto akcija. Dušan Belanović iz ove agencije objašnjava i da je ostalo još oko 200 društvenih preduzeća koja su u većinskom državnom vlasništvu, a kojima takođe slijedi privatizacija, poput RTB Bor, ”Prve petoletke”, JRB… Novosti