BANJALUKA, Stalni rast cijena, posebno hrane, doveo je do “stezanja kaiša” većine stanovnika Srpske, tako da su mnoga domaćinstva iz svakodnevne upotrebe izbacili voće, povrće i meso.
Potrošači kažu da voće i povrće kupuju na komad, dok su meso i mesni proizvodi na njihovom meniju po potrebi i u prosjeku svakih 15 dana.
Sekretar Unije potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da jedan stanovnik u Evropskoj uniji potroši 86 kilograma mesa godišnje, dok stanovnik RS u istom periodu potroši 40 kilograma mesa.
– Duplo manje u odnosu na stanovnike zemalja u Evropskoj uniji trošimo i mliječne proizvode, ribu, voće i povrće, odnosno sve ono što je kvalitetno. Jedemo tri puta više hljeba od stanovnika EU, odnosno stanovnik u RS godišnje potroši 110 kilograma hljeba, a u EU se potroši 35 kilograma po stanovniku – kazao je Petrović.
On je dodao da stanovnici RS preživljavaju hraneći se uglavnom tjesteninom, nekvalitetnom i nezdravom hranom.
Petrović je naglasio da stanovnici RS nemaju mogućnosti da vode računa o kvalitetu ishrane i da kupuju zdravu hranu koja je previše skupa, već nabavljaju samo ono što moraju.
– Za kvalitetne proizvode nemamo para. Prije se nekako nešto moglo i priuštiti, a sada je to nemoguće – kazao je Petrović i dodao da stanovnici i kada kupuju meso, uzimaju ono najjeftinije.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usoravc rekao je da se stanovnici sve manje odlučuju da kupuju voće i povrće, jer im je teško da nabave i najosnovnije namirnice.
– Stanovnici jedino što moraju da kupe jeste hljeb i brašno, jer bez njih ne mogu da žive, iako i cijene ovih proizvoda ne prestaju da divljaju – kazao je Usorac.
On je naglasio da je na pijacama i marketima u Srpskoj primjetan veliki pad potražnje voća i povrća zbog viših cijena.
Prema podacima Ministarstva trgovine i turizma RS, četvoročlana porodica u februaru ove godine za minimalnu potrošačku korpu trebala je da izdvoji 1.405 maraka što predstavlja povećanje za 65 maraka u odnosu na kraj prošle godine.
– Za hranu i piće u februaru je bilo potrebno izdvojiti 581 marku, što predstavlja povećanje za 9,3 marke u odnosu na januar – kazali su u Ministarstvu trgovine.
U resornom ministarstvu su istakli da je četvoročlana porodica u Srpskoj za povrće prošlog mjeseca trebalo da izdvoji 82,49 maraka, što je za 9,83 marke više od januarske potrošnje.
Poskupljenja
U RS je od početka godine poskupjelo skoro sve, a najveći skok bilježe cijene osnovnih životnih namirnica. Početkom godine brašno je koštalo oko 0,45 KM bez PDV-a po kilogramu, a na kraju februara dostiglo je cijenu od 0,88 KM bez PDV-a. Osim brašna poskupio je i hljeb, tjestenina, ulje, šećer, slatkiši. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
“…On je naglasio da je na pijacama i marketima u Srpskoj primjetan veliki pad potražnje voća i povrća zbog viših cijena..:”
Griješiš Usorac, nije zbog rasta cijena, nego zbog smanjenja dohotka i povećanja nekih drugih cijena, gdje odlazi onaj novac što je nekad bio prdviđen za voće,povrće, meso…
Da si ti čovjek od riječi, pa da si ispunio obećanje i provozao ih malo po gepeku, drukčija bi priča danas bila, …ali ti si isti kao i Mišićka, Petrović, ona pijavica iz boračke i drugi
Tako je nezaposleni: ista su to g….
što se tiče voća primjetan je i veliki pad kvaliteta.voće je uvenulo,trulo,sasušeno i zbog toga gaja manje kupujem ili nikako,a primanja su mi 2071 KM