BANJALUKA, Tuzlanska mljekara PPM uskoro bi na tržištu mogla da ponudi novi proizvod – voćni kajmak, proizvod bugojanskog inovatora Sanela Alagića, nakon što su za finansiranje njegovog produkta interes iskazale “Ljubljanske mlekarne”, većinski vlasnik tuzlanske fabrike.
Nagovijestio je to Husein Huzić, generalni sekretar Asocijacije inovatora BiH, po povratku sa Međunarodne izložbe inovacija u Ljubljani, navodeći da bi realizacijom tog plana voćni kajmak trebalo da bude lansiran na šire evropsko tržište.
Iako Alagićev patent nije dobio nagradu na održanoj manifestaciji, on bi potvrdu svoje vrijednosti mogao da dobije lansiranjem u domaćoj proizvodnji.
“Slovenci su bili oduševljeni prezentacijom Alagićevog kajmaka, a za vrijeme prezentacije i pregovora s predstavnicima ‘Ljubljanskih mlekarni’ o voćnom kajmaku, autohtonom bh. proizvodu, dogovorili su njegovu fabričku proizvodnju. Mi smo kao uslov istakli da njegova proizvodnja može biti realizovana isključivo u BiH”, rekao je Huzić.
Alagić, veterinar iz Bugojna, na ideju patentiranja svojih proizvoda, kajmaka s okusima voća, koje je počeo da pakuje u izdubljene grane bijelog bora, došao je prije pet godina kada je u BiH zavladala velika epidemija bruceloze, zbog čega je veliki broj poljoprivrednika ostao s ogromnim količinama neprodatog sira.
“Tada sam predložio domaćim poljoprivrednicima da ovaj sir termički obradimo i pretvorimo u namaz, odnosno kajmak, što je veoma dobro uspjelo. Kasnije smo pokušali s različitim varijacijama, pa smo u kajmak dodali povrće – crni ili bijeli luk, papriku, mrkvu i krastavac. Potom smo u njega počeli stavljati jabuke, kruške i divlje jagode, što nam se veoma svidjelo”, rekao je Alagić.
On je istakao da u kajmaku, koji radi u saradnji sa Zemljoradničkom zadrugom iz Bugojnog, nema aditiva i da je u potpunosti prirodan proizvod, koji se pakuje u ambalažu od bijelog bora, po kojem je poznat ovaj kraj. Voćni kajmak se prodaje u pakovanjima od po 50 i 100 grama i, kako kažu njegovi proizvođači, crpi veoma ljekovita svojstva.
Ovaj bugojanski kajmak, koji je zaštićen kao bh. patent, sada se distribuiše samo na uskom području oko Bugojna, ali bi startovanjem fabričke prozivodnje mogao da dočeka i evropski plasman.
Alagićev kajmak se do sada ovjenčao srebrnom medaljom za kvalitet i inovaciju u Ženevi i zlatnom plaketom za inovaciju u Parizu od strane Saveza svjetskih inovatora. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.