PRNjAVOR , Izvorište “Dobra voda”, koje se nalazi u zoni Sportsko-rekreacionog centra Borik, i prvih dana ove godine je najposjećenije mjesto u Prnjavoru.
Izvorište, iznad koga je još za vrijeme Otomanske imperije postavljena velika kamena kula, okuplja hronično žedne građane, koji se sa tog vrela snabdijevaju vodom za piće. Traje to godinama, odnosno od vremena kada je voda iz gradske mreže zabranjena za piće.
Sredinom novembra, navršile su se pune četiri godine od otvaranja Fabrike vode u prigradskom naselju Kremna. Postro-jenja su postavljali stručnjaci iz Španije, odakle je i oprema, kupljena kreditom vrijednim 3,8 miliona maraka.
Tada su zvaničnici obećali zdravu, pitku vodu, zanemarujući nalaze stručnjaka da voda iz akumulacionog jezera Drenova, nikakvim oplemenjivanjem ne može postati pitka. Ta upozorenja nisu ozbiljno shvaćena, a epilog je poznat. Voda iz Drenove služi samo u sanitarne svrhe. Prethodna opštinska garnitura jesenas je izgubila izbore ostavivši probleme iza sebe.
– Novo rukovodstvo opštine, još se upoznaje sa ovim problemom pa u ovom trenutku ne mogu da kažem nešto više o rješavanju snabdijevanja vodom – istakao je načelnik opštine Darko Tomaš.
Tako će vodosnabdijevanje, kao glavni komunalni problem ovog grada, potrajati. Preduzeće “Vodovod”, koje vodi brigu o novoj fabrici, dužno je samo za električnu energiju čak 300.000 maraka, pa neće biti iznenađenje ukoliko lokalna elektrodistribucija zaustavi isporuku struje.
Gubeći nadu da će u domaćinstvima imati zdravu vodu, Prnjavorčani i dalje njeguju “kult” kanistera, kanti, galona i flaša i “brendiranu” vodu iz njih, čekajući u redovima kod “Dobre vode”.
– Više nikome ništa ne vjerujemo. Čim se poprave vremenski uslovi organizovaćemo uređenje ovog izvorišta. Bar će tada redovi za vodu biti manji – kaže penzioner Mladen Ardalić, dok stoji na najmasovnijem sastajalištu Prnjavorčana.
U martu prošle godine Vlada Republike Srpske je obezbijedila 5,7 miliona maraka za rješavanje problema snabdijevanja vodom grada, ali je novac od tada “zaleđen”, jer nema projekata, ali ni kadrova da pare namjenski ulože.
Obećanja
Paralelno sa promašajima oko snabdijevanja grada vodom, već godinama traje izgradnja vodovodnog sistema za šest sela sjevernog dijela opštine, gdje vodu čeka više od 12.000 stanovnika. I oni su do sada “pili” samo lažna obećanja nadležnih struktura, koje su pokazale totalnu nesposobnost da projekat privedu kraju.Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.