Voda sve vrednija i moguć uzrok ratova

VAŠINGTON, MOSKVA, Čista voda će u ne tako dalekoj budućnosti postati vrijedno blago, kao što je sada zlato, prognoziraju američki stručnjaci i navode da će se zalihe vode za piće u svijetu, već kroz četvrt veka, biti prepolovljene u odnosu na sadašnji nivo.
 Sve veća ulaganja u vodu postaju svjetski trend, a velike međunarodne kompanije i investicioni fondovi već za hidroresurse izdvajaju stotine miliona dolara, navodi se u analizi američke firme “Samit global menadžment”, čije je sjedište u kalifornijskom gradu San Dijegu.
 Eksperti te kompanije su izračunali da su u toku poslednjih desetak godina akcije američkih firmi, čija osnovna djelatnost je vodosnabdjevanje, poskupjele najviše u grupi najmoćnijih industrijskih preduzeća.
 Ruski eksperti su, pak, kako prenosi agencija Prajm-Tas, izračunali da su ulaganja u biznis s vodom veoma isplativa, jer će se, na primjer, uloženih tri do četiri miliona dolara u te poslove povratiti već za dvije do tri godine.
 Američki stručnjaci ukazuju da su ulaganja u hidropotencijale usmjerena ili u proizvodnju filtrirane pijaće vode za svakodnevnu upotrebu, ili u proizvodnju mineralne ili mineralizovane vode.
 Globalni godišnji promet oba navedena sektora  procjenjuje se na više od 30 milijardi dolara, a značaj tog biznisa se povećava ne samo u SAD, već i u zemljama sa ekonomijama u brzom razvoju, kakve su Kina i Indija, navode stručnjaci “Samit global menadžmenta”.
 Značaj maksimalnog iskorišćavanja vodenih resursa za Kinu i Indiju, koje sada zajedno imaju blizu dve i po milijarde žitelja, ili više od trećine žitelja naše planete, je veoma bitan za dalji privredni razvoj te dvije azijske zemlje, a u budućnosti će biti još veći, ističu američki specijalisti.
 U svijetu danas ima oko 260 velikih riječnih basena, koji se rasprostiru preko granica 145 država, u kojima živi približno 60 odsto stanovništva Zemlje, navodi se u istraživanju koje je objavljeno na sajtu kompanije “Samit global menadžment”.
 U analizi se, tokom narednih godina i decenija, predviđaju veliki sukobi za ovladavanje planetarnim vodenim zalihama.
 Kao najkritičnije područje, kada su u pitanju sukobi oko prava na korišćenje vodnih resursa, američki stručnjaci navode tok reka Gang i Ind koje protiču kroz teritoriji tri zemlje – Indije, Pakistana i Bangladeša.
 Indija je već imala sporove sa dva susjeda zbog korišćenja vodnih resursa  pomenutih rijeka, a sličan problem postoji i na Bliskom istoku, gde više zemalja pretenduje da većinski koristi vode reke Jordan.
 Najduža afrička i svetska reka, Nil, takođe može postati razlog budućih konfrontacija niza afričkih zemalja, čije stanovništvo najvećim dijelom žvi u neposrednoj blizini ili u širem okruženju tog moćnog riječnog toka.
 

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts