Za kupovinu zgrade već potrošeni milioni KM
Preduzeće na polugodištu poslovalo u minusu
BANJALUKA – Preduzeće „Vodovod“ planira otkupiti još jedan dio poslovne zgrade Zavoda za izgradnju (ZIBL) i za te potrebe će najvjerovatnije ući u kreditno zaduženje, koje će se mjeriti stotinama hiljada maraka. Time će ovo komunalno preduzeće u konačnici potrošiti više od tri miliona maraka za smještaj uprave preduzeća.
I ranije su postojale najave da će „Vodovod“ kupiti podrum ZIBL za svoje potrebe i da će im Grad Banjaluka iz budžeta grada obezbijediti sredstva, ali taj je plan propao.
Iako nisu dobili sredstva Grada, posljednje informacije pokazuju da „Vodovod“ nije odustao od te kupovine, već planira da je realizuje u sopstvenoj režiji i to najvjerovatnije kreditnim zaduženjem.
Postavlja se pitanje zašto „Vodovod“ planira takvu vrstu investicije s obzirom na to da je preduzeće u prvih šest mjeseci ove godine poslovalo sa gubitkom od skoro milion KM.
Duduković: Pregovaramo sa ZIBL-om
„Imamo interes da kupimo podrum s obzirom na to da imamo potrebu za dodatnim prostorom i bilo bi dobro da taj dio kupimo od ZIBL-a. Vodimo o tome pregovore sa ZIBL-om, a u narednom periodu treba da se izvrši procjena vrijednosti prostora, kako bi utvrdili realnu cijenu koja će zadovoljiti obje strane“, kazao je za CAPITAL v. d. direktor „Vodovoda“ Predrag Duduković.
Ako „Vodovod“ kupi podrum postaće vlasnik više od pola zgrade koja se nalazi na jednoj od najatraktivnijih lokacija u samom centru grada. Trenutno „Vodovod“ dijeli vlasništvo nad objektom u ulici Marije Bursać, po pola sa ZIBL-om.
„Bilo je prijedloga da kupimo kompletnu zgradu, ali mislim da je to nepotrebno. Sa kupovinom podruma, mislim da će „Vodovod“ riješiti potrebe za prostorom“, kazao je Duduković.
Iako se čeka procjena, cijena bi se mogla naslutiti. Ranijim planom „Vodovod“ je za te namjene od Grada Banjaluka trebao dobiti 700.000 KM kroz subvencije, pa je moguće će se ta planirana investicija kretati u tim okvirima.
Duduković je dodao da je poslovna politika ovog preduzeća da se investicije realizuju uz pomoć kredita te da će i u ovom slučaju najvjerovatnije slijediti tu praksu.
„Čak i da se radi o toj cifri koja je prvobitno važila od 700.000 KM, dugoročni kredit na taj iznos ne bi bio opterećenje za preduzeće. „Vodovod“ je na rekordno niskom nivou što se tiče obaveza po kreditima u zadnjih deset godina, jer smo otplatili kredit koji smo vraćali deceniju“, kazao je Duduković i pojasnio da je isplaćen kredit od 20 miliona KM koji je uzet za izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže u Banjaluci, čija otplata je počela 2013. godine.
Upitno redovno poslovanje
Kada je u pitanju redovno poslovanje Duduković tvrdi da je „Vodovod“ na dobrom putu da se vrati u normalne tokove“.
„Mi na šest mjeseci nismo mogli ni imati dobar rezultat, jer se efekti povećanja cijena vode i kanalizacije iz aprila pokazuju tek kasnije. Preliminarne brojke pokazuju da će na kraju devet mjeseci biti bolji rezultati nego što su bili na pola godine“, rekao je Duduković, ali nije mogao precizirati kakvo je bilo poslovanje ovog preduzeća na kraju trećeg kvartala.
Banjalučki “Vodovod” je skupo platio dosadašnje ulaganje u poslovnu zgradu u kojoj je smještena uprava preduzeća.
Kako je CAPITAL ranije pisao banjalučki „Vodovod“ je kupio dio zgrade ZIBL-a za 1,77 miliona KM. Taj novac je bio namijenjen za plaćanje dijela obaveza i deblokadu računa ZIBL-a. Osim toga, “Vodovod je u adaptaciju poslovne zgrade „skršio” 1.581.774 KM, čime je ta investicija već progutala više od 3,3 miliona KM. Ukoliko „Vodovod“ sprovede ovaj plan, računica pokazuje da će ovo komunalno preduzeće potrošiti milione maraka, kako bi udomili službenike i upravu preduzeća.
CAPITAL: V. P.