NOVI SAD, Proizvodnja ribe nedovoljno razvijena i zapostavljena poljoprivredna djelatnost, uprkos tome što je riječ o veoma profitabilnoj proizvodnji.
Za ovakvu proizvodnju u Vojvodini postoje izuzetni prirodni uslovi, ocijenila je Vlada Vojvodine.
Na teritoriji Vojvodine nalazi se oko 13.500 hektara ribnjaka, od čega je oko 12.500 hektara u eksploataciji, dok ukupna proizvodnja ribe u Vojvodini iznosi oko 11.000 tona, saopšteno je na sjednici pokrajinske vlade.
“Rekonstrukcijom ribnjaka bi trebalo omogućiti da se postojeća velika jezera, u kojima su radovi veoma otežani, prevedu u veći broj manjih. Time bi se rad učinio efikasnijim sa stanovišta primjene savremenih tehnologija, čime bi se prinos povećao do 30 odsto”, navodi se u zaključku.
Ocijenjeno je da u Vojvodini postoje i neiskorišćene površine, prije svega utrina i pašnjaka, koje se mogu pretvoriti u ribnjake, a pojednostavljenje procedure za to dovele bi do značajnog interesovanja domaćeg i stranog kapitala za ulaganje u ovu proizvodnju.
Vlada je preporučila lokalnim samoupravama u Vojvodini da određene površine pašnjaka i utrina ustupe zainteresovanim korisnicima za organizovanu proizvodnju ribe, a Fondu za razvoj Vojvodine da opredeli kreditne linije za izgradnju i revitalizaciju ribnjaka, kao i pogona za preradu ribe u Vojvodini.
Vlada Vojvodine razmotrila je i rezultate ovogodišnje žetve pšenice i ozimih usjeva i zaključila da je, uz prosječni prinos od oko 3,74 tona po hektaru, u Vojvodini proizvedeno oko 935.000 tona pšenice, što je u odnosu na prošlu godinu umanjenje od 251.000 tona ili 21 odsto.
Prosječan prinos ozimog ječma u ovoj godini iznosio je oko 3,62 tona po hektaru što je u odnosu na prošlu godinu manje za oko osam odsto, jarog ječma je oko 2,85 tona po hektaru što je manje za oko pet odsto, dok je prosječan prinos uljane repice 2,24 tona po hektaru što je za sedam odsto manje nego lani.
Vlada Vojvodine danas je predložila Vladi Srbije da se unaprijedi otkup pšenice, tako što će se predati rod vrjednovati na osnovu tehnološkog kvaliteta zrna. Beta