BRISEL, Osam evropskih banaka ne bi izdržalo ozbiljne finansijske probleme poput duge recesije, pokazala je dubinska analiza koju je sprovela Evropska agencija za banke (EBA) u 21 zemlji Evrope.
U drugom stres testu procijenjeno je 90 banaka, a najranjivijima su se pokazale španske (pet ih nije zadovoljilo), grčke (dvije problematične) i jedna austrijska banka. Tim bankama nedostaje ukupno 2,5 milijardi evra kapitala u slučaju najgoreg privrednog scenarija, saopštila je EBA.
Dubinsku analizu nisu prošle grčke Eurobank Ergasias i Agricultural Bank of Greece, austrijski Volksbank te španske Banco Pastor, Caja de Ahorros del Mediterraneo, Banco Grupo Caja3, CatalunyaCaixa te Unnim. U provjeri je određen prag stope adekvatnosti kapitala od 5 odsto, a 16 banaka je jedva prošlo test, odnosno zabilježile su adekvatnost između 5 i 6 odsto.
Dvanaest banaka iz Njemačke, zemlje predvodnice evropske privrede, prošlo je test, a regionalna banka Helaba nije se željela podvrgnuti testu navodeći kako će objaviti analizu koju je sama napravila.
Zanimljiv je rezultat italijanskih banaka zbog velikog spoljnog duga koji opterećuje tu zemlju: sve su zadovoljile Evropsku agenciju za banke s prosječnom stopom adekvatnosti kapitala od 7,3 odsto. Vodeće italijanske banke UniCredit i Intesa Sanpaolo prošle su sa stopom adekvatnosti od 6,7, odnosno 8,9 odsto.
Direktor Volksbanke izjavio je kako rezultat stres testa dolazi u “nezgodno vrijeme” jer test nije uzeo u obzir nove mjere koji su povećale kapitalizaciju banke. Jedna od njih je i prodaja Volksbank International (u čijem je sastavu i hrvatski Volksbank) ruskoj banci Sberbank.
Osim osam banaka koje nisu zadovoljile standarde regulatornog tijela, zabrinjavajuće je da bi još 20 banaka bilo “u crvenom” da im nije priznat kapital koji su prikupili od početka testiranja krajem prošle godine do danas. Njima je Evropska agencija za banke dopustila da pribroje i novac koji tek trebaju dobiti.
Ekonomski analitičari prigovaraju Evropskoj agenciji za banke što u kriterijume u testu nije bio uključen rizik od izloženosti prema državnim obveznicama, misleći pritom prvenstveno na Grčku, Portugal i Irsku, no i ovakav test bankama koje nisu prošle i centralnim bankama u njihovim zemljama daje snažno upozorenje da određene dijelove fiskalne politike moraju hitno promijeniti. Poslovni.hr