TREBINJE, Ukupan iznos dugovanja tekstilnog preduzeća “Novoteks” iz Trebinja u stečaju je oko 60 miliona KM, dok je njegova tržišna vrijednost procijenjena na nešto više od 6 miliona KM – konstatovano je danas na izvještajnom ročištu pred Okružnim privrednim sudom u Trebinju.
Prema konačnom izvještaju, povjerilac, koji od “Novoteksa” potražuje najveći dug je Poreska uprava Republike Srpske /RS/ sa oko 50 miliona KM, što je znatno veći iznos od onoga koji je ranije obračunat kao dug prema državi.
Vrijednost “Novoteksa” koja je danas prihvaćena na izvještajnom ročištu je za oko tri miliona KM manja nego što su to ranije pokazale finansijske knjige preduzeća.
Lazar Đurđević, stečajni upravnik “Novoteksa” je pojasnio da je u konačnom izvještaju Poreska uprava obračunala i zatezne kamate, dok je u slučaju procjene vrijednosti preduzeća u današnjem izvještaju u obzir uzeta njegova tržišna, a ne kao ranije knjigovodstvena vrijednost.
Đurđević kaže da se u knjigovodstvenoj evidenciji stečajnog dužnika nije vodila evidencija vezana za iznos zateznih kamata na javne prihode, s tim, kako je rekao, što je Poreska uprava to ukamatila, tako da ništa nije sporno.
“Vrijednost od devet miliona KM je bila knjigovodstvena evidencija i mi smo dužni da u stečajnom postupku znamo kolika je to realna tržišna vrijednost, pa smo angažovali vještake koji su uradili procjenu imovine za koju su utvrdili da vrijedi 6.077.000 KM”, pojasnio je Đurđević.
Đurđević je rekao da pred nekadašnjim tekstilnim gigantom Hercegovine sada postoje samo dva puta i to likvidacija uz djelimično namirenje povjerilaca, ili reorganizacija sa obnovom proizvodnje, ukoliko se za vrijeme stečajnog postupka javi zaiteresovani strateški partner.
On kaže da mogući strateški partner može biti i Vlada RS, ali za to rješenje odluku može donijeti samo Vlada.
Bosiljka Uljarević, koja je kao predsjednik Sindikata nekadašnjeg “Novoteksa” izabrana i u danas osnovanu Skupštinu povjerilaca, ponovila je da će radnice “Novoteksa” insistirati na spašavanju preduzeća kroz reorganizaciju i ponovno pokretanje proizvodnje, kao jedinom rješenju koje će zadovoljiti njihove interese.
Tekstilno preduzeće “Novoteks” ima oko 760 radnika koji potražuju devet posljednjih plata.
Prema prvobitnim izvještajima, ova firma je Poreskoj upravi dugovala 21,6 miliona KM.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
bosiljki uljarevic bih porucio da su radnici u stecajnom postupku samo povjerioci, i to ne jedini povjerioci. vasi interesi nisu jedini i vase misljenje puno nece tangirati stecajnog upravnika i skupstinu povjerilaca. a amebe iz vlade i dalje neka nastave svoju politiku ‘uspjesnih privatizacija’, moze im se.