BANJALUKA – Vrijednost javnih nabavki u izbornim godinama u BiH drastično raste, a najdrastičniji primjeri su „Hidrolektrane na Vrbasu“ koje su za 435 odsto povećali javne nabavke u ovoj godini i „Elektroprivreda BiH“ kod koje je vrijednost javnih nabavki skočila za 358 odsto, odnosno za čak 73 miliona KM, rečeno je danas na prezentaciji rezultata monitoringa javnih nabavki u BiH.
Predstavnici Fonda otvoreno društvo BiH, Transparency International u BiH, EDA Banjaluka, Udruženja građana „Tender“ predstavili su ključne nalaze do kojih su došli, a koji pokazuju da javne nabavke posebno postaju netransparentne i nezakonite u izbornim godinama.
Predstavnik Fonda otvoreno društvo BiH Mervan Miraščija rekao je da je u prvih pet mjeseci ove godine raspisan mnogo veći broj javnih nabavki nego što je to bilo u prvih pet mjeseci prošle godine.
„Pratili smo 1.698 konkretnih postupaka javnih nabavki u vrijednosti preko 815 miliona KM. U istom periodu prošle godine smo pratili 1.566 postupaka javnih nabavki, a njiihova vrijednost je bila oko 710 miliona KM. Imamo ponavljanje svih nezakonitosti koje smo u postupcima javnih nabavki ustanovili i prošle godine“, rekao je Miraščija.
Kazao je da je deset najznačajnijih javnih preduzeća i zdravstvenih ustanova u prvih pet mjeseci ove godine potrošilo 106 miliona KM više nego istom periodu u prošle godine.
„’HE na Vrbasu’ su za 435 odsto povećali budžet za javne nabavke u prvih pet mjeseci ove godine u odnosu na isti period prošle. Drugi šampion je „Elektroprivreda BiH“ koja je za 358 odsto u prvih pet mjeseci povećala utrošak kroz postupak javnih nabavki, odnosno sa 20,6 miliona KM je skočila na 94 miliona KM. Ovo pokazuje kako se mogu kupovati izbori u BiH“, rekao je on.
Predstavnica TI BiH Aleksandra Martinović je rekla da rezultati ovogodišnjeg monitoringa pokazuju potpunu zarobljenost sistem javnih nabavki od strane uskih interesa, dominantno politički postavljenih rukovodilaca ugovornih organa i sa njima povezanih lica.
„U ovoj godini imamo čak 900 više nego prošele godine, odnosno za 25 odsto više, a još nismo ušli u onaj pravi predizorni ciklus“, kazala je ona i dodala da određeni ponuđači žive isključivo od javnih nabavki.
Na prezentaciji su izneseni konkretni primjeri ugovornih organa koji su kršili Zakon o javnim nabavkama. Učesnici su se posebno osvrnuli na nabavku automobila za koje su rekli da se prije izbora dobavljača tačno zna ko će on biti. Kao primjere spornih tendera prilikom kupovine automobila naveli su opštine Laktaši i Čelinac. Učesnici prezentacije iznijeli su zamjerke i na tendere Univerzitetskog kliničkog centra RS, Ministarstva unutrašnjih poslova RS, Ministarstva zdravlja i socijane zaštite RS, Distrikta Brčko, Mostar.
CAPITAL: M.Č.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
korupcija nda te boli glava…takvi su zakoni, a politika se toga drzi