PEKING, Kinezi su dočekali američkog potpredsjednika Džozefa Bajdena uz poruku Americi – prestanite da zasipate svoju privredu jeftinim kreditima.
“SAD su ušle u dugo razdoblje pada”, piše ekonomista Sija Bin, koji savjetuje kinesku vladu i centralnu banku.
Najveći strah Pekinga je moguća treća runda kupovina američkih obveznica od strane američke centralne banke, Federalnih rezervi, poznata kao kvantitativno rasterećivanje (QE).
Ubacivanjem novca u privredu, QE treba da potisne kamatne stope i podstakne ulaganja. Ali, Peking strahuje da će nova intervencija Federalnih rezervi povećati cijene robe koja se kupuje za dolare, podići inflaciju i smanjiti vrijednost duga trezora SAD od 1.200 milijardi dolara.
“SAD treba da se uzdrže od pokretanja trećeg po redu QE i moraju da zategnu svoju monetarnu politiku kako bi podigli povjerenje svijeta u dolar”, navodi predsjednik državne Kineske banke Sijao Čang.
Peking neprekidno traži od Vašingtona da zaštiti strane ulagače i dolar. Do sada je Kina izbjegavala da javno izlaže specifične zahtjeve, ali ovonedjeljni komentari u medijima koje u potpunosti kontroliše država jasno kažu šta se želi.
“Kina ima veliki ulog u procesu američkih ekonomskih promjena i očuvanju stabilnosti dolara”, piše zvanična agencija Sinhua. Rješavanje ekonomskih problema na “odgovoran način” unaprijediće američko-kineske odnose, dodaje agencija.
Kineski javni dug je manji u poređenju sa dugovima SAD, Japana i evropskih država, bez obzira na ogromne državne novčane stimulanse koje su pomogle Kini da se brzo oporavi od svjetske krize iz 2008. godine. Beta