Vrućina kosi i privredu

BEOGRAD, Nezapamćeno visoke temperature proteklih dana „udaraju“ i na privredu Srbije. Tropske vreline usporile su sve radove na otvorenom – putari su prinuđeni da u najtoplijem dijelu dana prave duže pauze, građevinci izbjegavaju sunce u zenitu, ali najveće štete žega će ovih dana, po svemu sudeći, napraviti na oranicama.
Unija poslodavaca Srbije preporučila je svojim članovima da se pridržavaju preporuke države o bezbjedonosnim uslovima rada pri visokim temperaturama. Iz ovog udruženja stigao je i savjet da svi kojima posao to dozvoljava organizuju radno vrijeme od šest do 11 časova.
– Ovakvu situaciju smo već imali u julu, temperature su tih dana bile za koji stepen manje, ali, svakako, veoma visoke – kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca. – Najviše trpe građevinski radnici, putari i prodavci na otvorenom. Građevinske i putarske firme, koje nisu obavezane rokovima, i tada su se opredijelile da prekinu radove na nekoliko dana. Isto rade i sada. Oni koji moraju da ispoštuju dogovoreni rok za kraj radova, poštuju preporuku da se ne radi od 11 do 16 časova. Zato počinju ranije i rade duže.
Situacija na rijeci Rzav, odakle se vodom snabdijevaju Čačak, Gornji Milanovac, Požega, Lučani i Arilje, sve je teža i ukoliko se vrućine nastave uskoro bi mogle da krenu restrikcije vode.
U Srbiji su, prema podacima republičkog Hidrometeorološkog zavoda, temperature u trećoj dekadi avgusta prosjek nadmašile za 10 stepeni. Kada se uz ovo doda podatak da je palo samo 16 odsto od prosječnih količina padavina, jasno je u kakvoj se situaciji usjevi nalaze.
– Prinosi će sigurno biti smanjeni – objašnjava Petar Spasov, načelnik Agrometeorološkog odjeljenja Hidrometeorološkog zavoda. – Vrućina je doprinijela bržem sazrijevanju svih usjeva, a samim tim, ubrzala je početak vađenja šećerne repe i žetve sucokreta. Situacija nije laka, ali, treba imati u vidu da bi štete na usjevima bile daleko veće, da je suša počela u drugoj polovini jula. Tada su, srećom, pale kiše, koje su, iz ove perspektive gledano, bile dragocjene.
Kukuruz, precizira Goran Bekavac, sa novosadskog instituta za ratarstvo i povrtarstvo, pretrpio je jako velike štete.
– Suša je došla u najgorem mogućem momentu za kukuruz, u vrijeme nalivanja zrna i formiranja roda – objanjšava Bekavac. – Vrućina je zaustavila sve fiziološke procese. Ako uspijemo da dobijemo prosječan rod od pet tona po hektaru, što je za tonu niže od uobičajenog prosječnog roda, moći ćemo da kažemo da je to dobar rezultat.
I soja je, prema riječima Miloša Vidića, rukovodioca Odjeljenja za soju, novosadskog instituta, značajno pogođena prvom sušom, u julu, a ova sada, samo je pogoršala stanje.

Pročitaj više:  Etno selo “Stanišići” osvojilo nagradu na etno i eko turizam

TRI BAZENA
Za samo sedam dana u „Tempo“ centrima i „Maksi“ supermarketima u Srbiji prodato je oko sedam miliona litara tečnosti, što je približno jednako količini vode koja stane u tri puna olimpijska bazena. Najprodavaniji artikal prethodne nedjelje bila je flaširana voda, koje je prodato više od 3 miliona litara, ali je i promet negaziranih sokova i piva značajno skočio. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts