Vukašinović: ČEZ pogođen globalnom ekonomskom krizom

BANJALUKA, Češki elektroenergetski gigant ČEZ evidentno se suočava sa poteškoćama koje je prouzrokovala svjetska ekonomska kriza, izjavila je portparol Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS Aleksandra Vukašinović, poslije odluke ČEZ-a da odustane od daljeg širenja na Balkanu i okrene se izgradnji nuklearnih elektrana u Češkoj i Slovačkoj.

“Iako smo se obavezali da nećemo komentarisati međusobne odnose kroz ranije sporazume sa ČEZ-om i uzimajući u obzir arbitražni postupak koji je u toku, ipak je evidentno, na bazi posljednjih poteza koje je češka kompanija povukla, da se i ČEZ suočava sa poteškoćama koje je prouzrokovala svjetska ekonomska kriza”, istakla je Vukašinovićeva.

Ona je za “Glas Srpske” rekla da se ekonomska kriza u ovoj kompaniji osjeti sa aspekta finansijskog poslovanja i donošenja određenih poslovnih odluka i podsjetila da je ČEZ krajem januara prošle godine najavio povlačenje iz projekta RiTE Gacko vrijednog 1,4 milijarde evra.

Generalni direktor ČEZ-a Martin Roman rekao je prošle sedmice listu “Fajnenšel tajms” da ova kompanija planira da smanji investicije na Balkanu i da se posveti ulaganjima u Češkoj.

“Želimo da se orijentišemo na nuklearne elektrane i druge investicije u Češkoj i Slovačkoj”, rekao je Roman.

Ekonomisti ističu da je, osim krize, na odluku ČEZ-a da odustane od projekta RiTE Gacko sigurno uticala i činjenica da je cijena struje na inostranom tržištu značajno pala u posljednje vrijeme.

“Cijena struje u dvije godine prepolovljena je, a cilj ČEZ-a bio je da struju prodaju na inostranom tržištu, tako da je i to sigurno bio jedan od razloga zbog kojih se odustalo od investicije u Gacku”, tvrde ekonomisti.

U žiži interesovanja ČEZ-a trenutno su investicije vrijedne oko 20 milijardi evra, jer uskoro počinje izbor partnera za dogradnju dva bloka ČEZ-ove nuklearne elektrane “Temelin” koji bi trebalo da budu pušteni u pogon 2019. i 2020. godine.

Pročitaj više:  Za pola godine otvoreno 160 stečaja

U planu je i izgradnja petog bloka u prvoj češkoj nuklearnoj elektrani “Dukovani”, te modernizacija stare nuklearne elektrane “Jaslovske Bohunjice” i izgradnja dva bloka u njoj.

ČEZ, kako prenose svjetski mediji, za sada namjerava da se na Balkanu zadrži jedino ulaganjima u proizvodnju i distribuciju električne energije u Bugarskoj, Rumuniji i Albaniji.

Comments

15 komentara na na “Vukašinović: ČEZ pogođen globalnom ekonomskom krizom”

  1. lemi Avatar
    lemi

    lazovcine
    o stvarnim desavanjima oko CEZ i Rite Gacko cete moci citati u stampi, obavijesticu ovdje na forumu u kojim novinama i kad ce izaci.

  2. Zoki Avatar
    Zoki

    Lemi, da li oni mogu da ponovo prodaju CEZ nekom drugom dok je arbitrazni postupak u toku. Taj arbitrazni postupak moze da traje godinama.

    Ovi iz CEZ u svakom slucaju traze samo obestecenje od drzave, a RITE Gacko ih vise ne zanima, tako da ne vidim razlog da RITE Gacko ne bi mogao da se proda na tenderu nekom drugom investitoru.

  3. 122 Avatar
    122

    Aleksandra Vukašinović izjavila da je CEZ u krizi. HA HA HA HA HA, ovi nasi iz mini ministarstava (po broju zaposlenih maxi)ce krenuti komnetaristati i stanje na njujorskoj berzi i vezati za isplate penzija. Dajte ne laprdajte previse.
    P.S. lemi jos jednom hvala za clanak iz Globala 🙂

  4. lemi Avatar
    lemi

    pa, nisu oni ni mislili prodavati Rite Gacko, vec formirati preduzece sa mjesotivitim vlasnistvom (vlada rs 51%, cez 49%) putem kojeg bi vrsili ulaganja i izgradnju drugog bloka, a to su pratile stetne klauzule (po republiku srpsku) iz tog ugovora, a ticale se uslova distribucije elektricne energije iz novoizgradjenog 2. bloka.
    arbitraza nema pravno dejstvo tipa zamrzavanje imovine, RS moze raditi sta zeli sa svojim kapacitetima.
    medjutim stvarno je degutantno koliko ovi iz ministarstva mogu lagati i prikrivati pravu istinu.

  5. Škegro Avatar
    Škegro

    Mislim da je ČEZ trebao biti vlasnik 51% NERS

  6. lemi Avatar
    lemi

    jeste, u pravu si

  7. Škegro Avatar
    Škegro

    Ta dva procenta je ogromna razlika a govori o tome da smo spremni da se odreknemo vlasništva nad strateškim resursima za male pare. Tako je bilo i sa privatizacijom domaćih banaka a takvi su i planirani projekti u energetskom sektoru.

  8. lemi Avatar
    lemi

    nije sustina price planirani procenat vlasnistva u ners doo, vec u necem drugom. odi procitaj clanak na otvorenom forumu

  9. Zoki Avatar
    Zoki

    Gdje ti se nalazi taj otvoreni forum?

  10. Zoki Avatar
    Zoki

    Lemi, to bi znacilo da sam spor izmedju Vlade i CEZ ne mora imati na dugi rok nikakav negativan utjecaj na RITE Gacko pod uvjetom da nadju novog strateskog investitora.

    Trenutna kapitalizacija RITE je svega 20 miliona EUR. Ako tu neko uleti, cijena akcije mogu da budu visestruko veci.

  11. lemi Avatar
    lemi

    da, reperkusije ce snositi budzet Republike Srpske. vlada moze naci novog investitora.
    sto se tice trenutne kapitalizacije RITE Gacko, problem je mali broj outstanding shares, odnosno kapitalizacija se racuna prema cijeni samo 20% akcija koje su u opticaju. kad bi neko htio da kupi RITE Gacko (kad bi bilo na prodaju), zasigurno ga ne bi mogao kupiti za 20 mil EUR.

  12. 122 Avatar
    122

    Lemi, na zalost ovdje se racuna ukupna trzna kapitalizacija, odnosno ukupno emitovano akcija X zadnja trzna cijena, pa izadje oko 50 mil KM da RITE Gacko vrijede. Naravno, da ovo nema previse veze sa stvarnom vrijednoscu RITE, ali tako se racuna trzna kapitalizacija, nisu iskljucili akcije koje su u posjedu drzave. Nema logike, ali je tako. Ipak, i ova trzna kapitalizacija nam govori u kakvom smo glibu jer ispada da po berznim cijenama jedna termoelektrana vrijedi 50 mil KM ?!!

  13. 122 Avatar
    122

    10.Zoki (April 12th, 2010 12:51 pm)
    Trenutna kapitalizacija RITE je svega 20 miliona EUR. Ako tu neko uleti, cijena akcije mogu da budu visestruko veci.

    Ako braca iz vlade prodaju jednom investitoru kontrolni paket koji je njegov motiv da dalje dokupljuje, sustina je da se sa sto manje finansijskih sredstava ostvaruje sto veca kontrola.

  14. Akcionar Avatar
    Akcionar

    Nisam vidio taj višestruko štetni ugovor sa CEZ-om, ali sam negdje pročitao da se jedan od članova tog ugovora odnosi i na pravo CEZ-a da “blokira” bilo kakvu privatizaciju RITE, odnosno da bi Vlada RS za bilo šta što želi uraditi sa RITE morala prvo ponuditi CEZ-u, a ako ovi neće, onda bi morali dobiti saglasnost od CEZ-a.
    Uostalom, mislim da niko od investitora neće ni “primirisati” RITE dok traje arbitraža. Ima tu previše nejasnih stvari, a tu je i poznata korporativna svijest naše Vlade…
    Vukašinovićku i nebuloze ne vrijedni ni komentarisati. Ne znam na osnovu čega se ona našla kompetentnom da tumači uticaj krize na CEZ? Mogla je isto tako pričati i o Microsoft-u, npr…

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts