NJUJORK, Na Wall Streetu se i ove sedmice očekuje nesigurno trgovanje jer i dalje nije jasno je li američka ekonomija dovoljno snažna da bi Fed mogao početi smanjivati podsticajne monetarne mjere, koje već dugo podržavaju rast cijena akcija.
Dow Jones indeks oslabio je prošle sedmice 0,5 odsto, na 15.010 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,5 odsto, na 1.663 boda, a Nasdaq indeks 1,5 odsto, na 3.657 bodova.
Prvi rast S&P 500 i Nasdaq indeksa, nakon dvije sedmice pada, zahvaljuje se naznakama jačanja kineske i ekonomije evrozone. No, trgovalo se oprezno zbog nesigurnosti po pitanju kada će Fed početi smanjivati programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, vrijedne 85 milijardi dolara mjesečno.
Takvo štampanje svježeg, jeftinog novca već dugo podržava rast cijena akcija, pa se ulagači plaše da bi smanjivanjem tih programa tržište izgubilo snažnu podršku.
Mnogi analitičari smatraju da će čelnici centralne banke već na idućoj sjednici u septembru smanjiti podsticajne mjere, ako se pokaže da je ekonomija čvrsto na putu oporavka.
Tržištu, zapravo, prijeti mač s dvije oštrice. I dok podsticajne mjere Feda podržavaju cijene akcija, nastavak labave monetarne politike značio bi da je ekonomija i dalje preslaba da bi rasla bez intervencija, pa se postavlja pitanje je li snažan rast cijena akcija od početka godine održiv.
Ako, pak, Fed smanji podsticaje, to bi značilo da čelnici centralne američke banke smatraju da je ekonomija dovoljno snažna za samoodrživ rast, no postavlja se pitanje može li tržište i dalje rasti bez pritoka svježeg, jeftinog novca.
Zbog toga su ulagači oprezni, pa je VIX ‘indeks straha’ Čikaške berze opcija u posljednje tri sedmice porastao gotovo 17 odsto. To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljeg pada cijena akcija, nakon što je u posljednje tri sedmice S&P 500 indeks pao 2,7 odsto.
„Očekujemo da će i idućih nekoliko sedmica na tržištu vladati oprez. Nije da nam prijeti recesija, no rast ekonomije nije baš uvjerljiv, pa očekujemo nesigurno trgovanje“, kaže Michael Mullaney, direktor u fondu Fiduciary Trust Co.
A kakva je situacija u ekonomiji možda će pojasniti makroekonomski podaci koji će biti objavljeni ove sedmice. Među ostalim, očekuju se izvještaji o narudžbama trajnih proizvoda i raspoloženju potrošača u SAD-u.
Najviše pažnje privući će, pak, posljednja procjena američkog bruto domaćeg proizvoda u drugom tromjesečju. Analitičari procjenjuju da je ekonomija porasla 2,2 odsto, više od 1,7 odsto, koliko je pokazala prethodna procjena.
Neki analitičari špekuliraju da bi bolji podatak nego što se očekuje mogao negativno uticati na tržište.
„Ako BDP poraste više od 2,5 odsto, to bi moglo navesti Fed na veće smanjenje podsticajnih monetarnih programa nego što se očekuje. A to bi moglo loše uticati na tržište kapitala“, zaključuje Bruce Bittles, strateg u kompaniji Robert W. Baird. Hina