BANJALUKA , Tender za prodaju 49 odsto državnog kapitala Fabrike specijalnih transmisija iz Istočnog Sarajeva je propao, jer na adresu Investiciono-razvojne banke RS (IRB), koja je zadužena za privatizaciju, nije stigla nijedna ponuda.
U IRB su kazali da će o eventualnom raspisivanju novog tendera odlučiti Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS.
Nada Savić, direktor Fabrike specijalnih transmisija, izjavila je juče da je ozbiljniji interes za kupovinu udjela pokazala beogradska kompanija “Yugoimport”, preko koje je preduzeće iz Istočnog Sarajeva već izvozilo svoje proizvode.
“Mislim da su odustali, jer u posljednje vrijeme preko njih nismo napravili značajniji promet”, rekla je Savićeva priznavši da menadžment nije vjerovao u pozitivan ishod tendera.
Savićeva je objasnila da pored globalne krize dodatnu prepreku za prodaju predstavlja zakonsko ograničenje da strani kupci ne mogu postati većinski vlasnici Fabrike specijalnih transmisija.
U IRB RS kažu da je zakonima o stranim ulaganjima RS i BiH propisano da strani vlasnici mogu posjedovati najviše 49 odsto udjela u preduzećima koja se, između ostalog, bave proizvodnjom naoružanja i vojne opreme. Fabrika specijalnih transmisija proizvodi mjenjače za borbena vozila, a najznačajniji dio njene proizvodnje je baziran na tenk M84. Savićeva ističe da zbog toga trenutno imaju veoma malo tržište. Prisjeća se ranijih vremena kada su najviše izvozili u zemlje Bliskog i Srednjeg istoka, a odlaskom sa tih tržišta Fabrika specijalnih transmisija posljednjih godina svoje poslovanje je najvećim dijelom preusmjerila na remont borbenih vozila.
I u Sindikatu Fabrike specijalnih transmisija kažu da nisu bili optimisti u vezi s privatizacijom preduzeća, navodeći da je problem, između ostalog, raštrkanost pogona na tri lokaliteta.
“Ozbiljnije namjere mogao je imati samo ‘Yugoimport’ koji bi kupovinom naše fabrike zaokružio svoj proizvodni program koji posjeduje u Kruševcu”, rekao je Predrag Andrić, predsjednik Sindikata Fabrike specijalnih transmisija.
Uprkos neuspjelom pokušaju privatizacije, u Fabrici specijalnih transmisija nisu previše razočarani.
“Sklopili smo nove poslove u vezi s ramontom među kojima je jedan od značajnijih novi ugovor s Ministarstvom odbrane BiH za koje ćemo raditi popravku mjenjača borbenih vozila. Ugovorili smo i neke sitnije poslove za civilni program poput izrade brodskih kopči”, rekla je Savićeva.
Iako posljednje tri godine posluje s gubitkom koji je dostigao 600.000 KM, Savićeva uvjerava da fabrika nije opterećena dugovanjima.
U pogonima ove fabrike trenutno je zaposleno 28 radnika, a u vrijeme kada je Fabrika specijalnih transmisija poslovala u sastavu “Famosa” brojala je oko 400 zaposlenih. Andrić kaže da je situacija u ovom preduzeću trenutno stabilna i da svi radnici redovno primaju plate koje u prosjeku iznose oko 550 KM.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.