BERLIN, Za više od 90 odsto Nijemaca Božić znači kupovinu poklona, za koje su u prosjeku spremni da potroše 245 evra.
Pri tom žene troše drugačije od muškaraca…
Ispod božićne jelke će se, prema reprezentativnoj studiji njemačkog Društva za istraživanje ponašanja potrošača, ove godine u Njemačkoj naći mnoštvo poklona.
Oko 93 odsto Nijemaca namjerava da kupi poklone rodbini i prijateljima, pa trgovci trljaju ruke. Očekuje se, naime, da će na božićnim poklonima ostvariti promet od 14 milijardi evra.
Ko dobro zarađuje, planira velike poklone, ko ima manje – sprema skromnije darove. U domaćinstvima koja raspolažu sa manje od 1.500 evra mjesečno, planira se da na poklone ode oko 145 evra, a u onima u kojima se zarađuje preko 3.500 evra – više od 350 evra.
Nijemci, uglavnom, poklone za Božić kupuju članovima porodice, u čemu se slažu i muškarci i žene. Oni se, međutim, razilaze oko toga da li za Božić kupiti poklone i prijateljima.
Žene su darežljivije: čak 40 odsto „odriješiće kesu” za poklone prijateljima, a to je spremno da učini samo 19 odsto muškaraca.
Među pripadnicima „jačeg pola” 10 odsto planira da potpuno bojkotuje kupovinu poklona ove godine, dok samo pet odsto pripadnica „ljepšeg pola” ne planira da poklonom obraduje svoje najmilije.
Ono što proizlazi iz analiza ponašanja potrošača jeste da žene obično imaju zadatak da kupe poklone za članove porodice. A one to rade sporije, analitičnije i predanije od muškaraca, pomno upoređujući cijene i kvalitet.
Profesor marketinga Vili Šnajder to objašnjava stereotipima koji potiču iz prastarih vremena – muškarci su lovci, a žene sakupljaju.
Stručnjaci kažu da muškarci ne kupuju samo brzo, nego i skupo, prema geslu: kad je bal, nek’ je maskenbal. Ni jedni ni drugi, međutim, nisu imuni od „šopingmanije”.
Omiljeno rješenje za one koji nisu posebno kreativni jesu poklon-bonovi, a takvih u Njemačkoj ima dovoljno – četvrtina građana poseže za ovom opcijom. Nije, međutim, još potpuno izumro ni stav da su najbolji pokloni oni koji se naprave vlastitim rukama. Žene su tu, kako pokazuje studija nirnberškog Društva za ponašanje potrošača, znatno kreativnije.
Istraživanje je pokazalo da postoji velika vjerovatnoća da će se ispod božićne jelke naći barem jedna knjiga – 40 odsto Nijemaca, naime, planira da pokloni svojim najmilijima knjigu. Knjige su najomiljenije na listi poklona njemačkih građana. Na drugom mjestu su odjeća i nakit, a na trećem igračke. Nijemci, pogotovo mladi, rado poklanjaju slatkiše i pića i za to planiraju da izdvoje oko 40 evra. Tanjug