BANJALUKA, U zdravstvo Republike Srpske u posljednje četiri godine uloženo je oko 270 miliona KM, a u toku je realizacija više projekata za rekonstrukciju objekata i nabavku najsavremenije opreme.
Član Predsjedništva BiH iz RS Nebojša Radmanović rekao je, nakon posjete Kliničkom centru Banjaluka, da je vidljivo veliko ulaganje Srpske u zdravstveni sektor u cjelini, a naročito u Klinički centar Banjaluka, što je važno za svakog građanina RS.
“Klinički centar je uređen, opremljen i ima kvalitetan kadar, a sve kako bi pacijenti bili zadovoljni. Imao sam priliku da vidim novo južno krilo, kao i Centar za radioterapiju, kojim je Klinički centar postao regionalni lider”, rekao je Radmanović.
On je naglasio da je ovo što je urađeno u zdravstvu u cjelini, kao i u banjalučkom Kliničkom centru, na ponos svih građana RS.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić naveo je primjer Klinike za neurologiju koja je, kako je rekao, sigurno jedna od vodećih ne samo u BiH već i šire, Centar intenzivne medicine koji je najsavremeniji u BiH i gdje se kvalitetno tretira veliki broj pacijenata.
On je rekao da se u Centru za radioterapiju, koji je počeo da radi 2. avgusta, primjenjuje i brahiterapija koja podrazumijeva da izvor zračenja ide direktno u tumorsko tkivo.
Škrbić je napomenuo da već stižu zahtjevi iz okolnih kliničkih centara, pa i Srbije, za zračenje.
Govoreći o izgradnji južnog krila Kliničkog centra, on je objasnio da se u ovom trenutku završavaju građevinski radovi na prvoj fazi i najavio da bi ovih dana trebalo da stigne garancija jedne korejske banke za dodatnih 30.000.000 dolara, što bi bilo dovoljno za završetak izgradnje južnog krila.
On je rekao da su u toku pregovori sa Evropskom investicionom bankom u vezi sa kreditom za rekonstrukciju glavnog objekta Kliničkog centra.
Škrbić je najavio da ovih dana počinju pripreme za izgradnju nove bolnice u Bijeljini i da su obezbijeđena sredstva za rekonstrukciju objekta “Srbija” za bolnicu Kasindo.
Prema njegovim riječima, u toku je i obnova porodilišta u Trebinju, završava se objekat bolnice u Gradišci, a rekonstruiše se i dio bolnice u Prijedoru.
Škrbić je rekao da je u toku i rekonstrukcija dvadesetak domova zdravlja.
Direktor Kliničkog centra Banjaluka Mirko Stanetić istakao je da je u posljednje tri godine u ovaj centar uloženo više od 60 miliona KM po različitim osnovama, ali da to možda i nije pravi pokazatelj, već činjenica da je broj usluga povećan za 39 odsto.
“To znači da od nekadašnjih 404 bolesnika dnevno koji su bili van RS na liječenju, taj broj je pao na 100. Broj usluga koje se ne obavljaju u Kliničkom centru sveden je na najmanju moguću mjeru i nadam se da će u dogledno vrijeme biti još manji”, rekao je Stanetić.
On je najavio da će od 1. septembra laboratorija Kliničkog centra biti jedna od najsavremenijih u jugoistočnoj Evropi i da će dobiti mogućnost da bude akreditovana.