BEOGRAD, Na 35 hektara, koliko je duvanom sorte “virdžinija”, ove godine zasadio Milan Višnjić iz Golubinaca, sela koje je posljednjih godina postalo poznato upravo po najvećim zasadima ove industrijske biljke, sve je spremno za berbu.
Neki proizvođači već su, kako kaže Višnjić, počeli sa berbom, ali, on smatra da je, zbog kiša i vlage, koje su usporile vegetaciju duvana, bilo dobro da sačeka još koji dan.
– Duvan i ove godine uzgajam za fabriku “Japan Tobako internešnal” u Senti – kaže Višnjić. – Nadam se da će cijena ove godine biti kao i lani, kada sam za prvu klasu dobijao oko 2,6 evra po kilogramu. Najveće probleme ove godine napravili su nam kiša i grad, tako da mi je dio zasada oštećen. Srećom, duvan je u to vrijeme bio još mlad, tako da štete nisu bile velike.
U Srbiji je, kako objašnjava mr Đorđo Radojičić, predsjednik Grupacije proizvođača duvana u Privrednoj komori Srbije, zasađeno oko 5.500 hektara.
– Na najvećem dijelu površina, odnosno, na 4.400 hektara, zasađena je “virdžinija” – precizira Radojičić. – “Berlej” je zauzeo oko 1.100 a na preostalim površinama, uglavnom na jugu Srbije, zasađen je orijentalni duvan. Sa ovih površina, inače, može da se očekuje rod od oko 7.000 tona duvana. Potrebe Srbije za duvanom su, međutim, 20.000 tona.
Godina, ističe Radojičić, nije pogodovala duvanu. Bilo je previše vlage, a i grad je oštetio dosta parcela.
Šteta
Prema podacima koje smo do sad prikupili, voda i grad su oštetili oko 10 odsto duvana u Vojvodini, i oko 15 odsto u Mačvi – navodi Radojičić. – Najviše štete bilo je na duvanu koji je sađen u dolinama i na vlažnim terenima, a najbolje je “prošao” duvan sađen na višim i oceditim parcelama. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.