BEOGRAD, Srbija godišnje izdvaja oko 250 miliona evra za institucije na Kosovu i Metohiji i neće prestati da ih finansira, poručuju zvaničnici.
Oni kažu da bez sigurnosti koje im te institucije daju, Srbi neće imati motiv da i dalje ostaju na teritoriji Kosova.
Ministar Goran Bogdanović kaže da 40.000 porodica na Kosovu zavisi od plata koje se isplaćuju iz budžeta Srbije. Takođe, što se Srbije tiče, te insitucije nisu paralelne, već legalno i demokratski izabrane.
Bogdanović navodi da su to jedine institucije koje vode računa o Srbima i preko kojih oni ostvaruju svoja prava. To nije samo lokalna samoprava, već zdravstvo, školstvo, kulturne ustanove.
Trošak od 250 miliona evra je mali u odnosu na ukupnu javnu potrošnju države od 14 milijardi evra, kaže ekonomista Goran Nikolić.
Nikolić je rekao da Srbija na Kosovu finansira prije svega lokalne samouprave, kao i zaposlene u javnom sektoru koji dobijaju zaradu uvećanu za 50 odsto od republičkog prosjeka.
Kako je dodao, na Kosovu i Metohiji ima i mnogo prognanih kojima je novac iz Srbije pomogao da lakše žive.
Nikolić je ocijenio da je pretjerano govoriti o gubitku izvoza srpske privrede na Kosovo zbog blokade administrativnih prelaza, koji bi prema zvaničnim procjenama mogao da iznosi 250 miliona evra, jer “čista zarada zapravo iznosi do 20 odsto od tog izvoza”.
“To je oko 2,5 do tri odsto ukupnog srpskog izvoza”, rekao je Nikolić.
Podsjetimo, njemačka kancelarka Angela Merkel je poručila nedavno u Beogradu da Srbija mora da prekine sa finasiranjem insitucija na Kosovu ukoliko želi da dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. B92, Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.