BANJALUKA, Radnom verzijom ekonomske politike za narednu godinu predloženo je 15 miliona KM za podsticanje izvoza u prerađivačkoj industriji i smanjenje administrativnih barijera, dok u tekstilnoj i kožarskoj industriji nisu predloženi podsticaji preduzećima za radnike, izjavio je ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić.
Na javnoj raspravi o ekonomskoj politici za 2011. godinu u Privrednoj komori RS, Džombić je rekao da će se njene mjere na prihodovnoj strani odnositi na povećanje doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje i zdravstvo, te ukidanje neoporezivog dijela kod poreza na dohodak.
“Tu smo imali dosta primjedaba iz tekstilne i kožarske industrije čiji predstavnici smatraju da će to biti dosta opterećujuće, ali ostali smo otvoreni za neke opcije do krajnjeg sastanka i usvajanja u Narodnoj skupštini RS”, rekao je Džombić.
On je dodao da se najveći efekti doprinosa očekuju u vanbudžetskim fondovima i da bi predviđena povećanja trebalo da saniraju godišnji deficit u Fondu PIO RS koji iznosi 70 miliona KM.
“Što se tiče poreza, osim ukidanja neoporezivog dijela poreza na dohodak, predložili smo i progresivnu stopu za visoke plate, ali mislim da će javna rasprava rezultirati uvođenjem nekoliko progresivnih stopa”, naveo je Džombić.
On je istakao da će zbog ukidanja neoporezivog dijela na sve plate Vlada razmisliti o nižoj poreskoj stopi za sektore sa niskim platama, kako bi izvršila kompenzaciju.
Ministar finansija je podsjetio da je polovinom ove godine isključeno plaćanje poreza i doprinosa na topli obrok kao kompenzacija najugroženijim preduzećima u prerađivačkoj industriji, zbog čega nije predložen podsticaj preduzećima od 50 KM po radniku.
“Mislim da je logično da to dovedemo u istu ravan, ali je zato Vlada spremna da prihvati sve prijedloge Privredne komore koji se odnose na ukidanje administrativnih barijera”, istakao je Džombić.
Prema njegovim riječima, mjere na rashodovnoj strani podrazumijevaće nastavak smanjenja plata u javnom sektoru, koji će ostati 15 odsto za državne službenike, a za visokopozicionirane funkcionere 10 odsto, dok su materijalni troškovi smanjeni za 15 miliona KM.
On je naglasio da prijedlogom nije predviđeno smanjenje prosvjetnim radnicima i zaposlenima u policiji.
Govoreći o subvencijama za poljoprivredu, Džombić je rekao da je prijedlog da se naredne godine za podršku proizvodnji izdvoji 60 miliona KM, ali da se izdvajanje za infrastrukturu za puteve u selima izvrši sa jedinicama lokalne samouprave.
“Osim toga, u pregovorima smo sa Svjetskom bankom i Evropskom investicionom bankom oko kreditne linije za irigacioni sistem koja vrijedi oko 50 miliona evra. Moramo da se uklopimo u budžetski okvir od 1,6 milijardi maraka”, rekao je Džombić.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Sve price o prosperitetu i finasijskoj stabilnosti padaju u vodu.
Zele da povecaju poresku presiju i da cak ukinu i neoporezivi dio kod poreza na dohodak tj PLATE.
Polovinom godine su ga smanjili sa 300 na 250 a sad ga planiraju ukinuti.
SRAMOTA.
Naravno nikakve a kamoli suvisle rasprave o ovoj genijalnosti neće biti u javnosti tj medijima