Za kafane nema krize

BANJALUKA, Da stanovnici ni u vrijeme krize ne štede novac za kafanu pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS, prema kojima je promet u ugostiteljstvu u prvom polugodištu ove godine iznosio 51,9 miliona KM i veći je za 2,6 miliona maraka u odnosu na isti period lani.

Prema podacima Zavoda, u drugom tromjesečju promet u ugostiteljskim objektima povećan je za 18,5 odsto u odnosu na prva tri mjeseca ove godine.
– Stanovnici RS za hranu i napitke u ugostiteljskim objektima za šest mjeseci ove godine izdvojili su 24,1 milion maraka, dok je samo na piće potrošeno više od 13 miliona maraka – podaci su Zavoda za statistiku RS.
Sekretar Udruženja trgovine, turizma i ugostiteljstvau Privrednoj komori RS Dragana Šobot rekla je daje povećanju prometa u ugostiteljskim objektima sigurno doprinijelo i to što je Srpsku u prvihšest mjeseci posjetio veliki broj turista.
Pored toga, naši stanovnici, uprkos krizi i nestašici novca, vole da se “opuste” i potrošenovac u kafani – rekla je Šobot.
Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da se uglavnom mladi u Srpskoj mogu vidjeti u ugostiteljskim objektima.
– Teško je objasniti otkud mladima novac, jer je većina njih nezaposlena. Njihovo mjesto sastajanja je kafana i tu uglavnom provede svoje dane – istakao je Petrović.
On je naglasio da se za kafanu uvijek nađe novca, dok se za druge stvari uglavnom nema.
– Većina roditelja danas štedi kako bi obezbijedila mladima da imaju novac za izlazak u grad. U Banjaluci se može vidjeti da su kafane svakim danom pretrpane i teško je i naći mjesto da se popije kafa. Slična situacija je i u ostalim opštinama u Srpskoj – rekao je Petrović.
Sekretar Zanatsko-preduzetničke komore regije Banjaluka Slavko Kojić rekao je da se, uprkos povećanju prometa, zatvara sve više ugostiteljskih objekata.
– Zbog krize, ali i velikih nameta, ugostitelji u današnje vrijeme teško preživljavaju. Ljudi se danas često odluče na otvaranje kafića, ali uglavnom je taj biznis kratkog vijeka – rekao je Kojić i dodao da zbog velike nezaposlenosti vlasnici ugostiteljskih objekata sve češće zapošljavaju ljude sa diplomama.
Smještaj
Prema podacima Zavoda za statistiku, ugostiteljski objekti su od smještaja u prvih šest mjeseci zaradili 12,5 miliona maraka, dok je od ostalih usluga zarada iznosila 2,1 milion maraka. Glas Srpske

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts