BANJALUKA, Mirno rješavanje radnih sporova kao alternativni način doprinosi brzom donošenju prihvatljivih rješenja za radnike i poslodavce, rasterećuje sudove, štedi novac strankama u sporu i umanjuje pritisak na socijalne fondove, zaključeno je na dvodnevnom seminaru o temi “Mirno rješavanje radnih sporova u BiH”, koji je održan u Banjaluci.
Zamjenik predsjednika Konfederacije sindikata BiH i predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske (RS) Ranka Mišić navela je da je Agencija za mirno rješavanje radnih sporova RS formirana da bi se pronašla bolja rješenja za ostvarivanje prava radnika i izbjegli dugotrajni sudski sporovi, koji su skupi i prosječno traju tri godine.
“Prva iskustva u radu Agencije su rješavanje sporova mirnim putem, tako da su izmirene obaveze prema radnicima, proistekle iz kolektivnih ugovora i Zakona o radu RS, a nije došlo do sudskog spora i novih troškova”, navela je Mišićeva.
Podsjećajući da je Zakon o mirnom rješavanju radnih sporova RS donesen u septembru 2009. godine, Mišićeva je navela da je na seminaru uočena potreba za njegovom dopunom koja bi trebala da propiše da doneseni sporazum bude obavezujući za strane koje su učestvovale u rješavanju spora.
Mišićeva je istakla da je prisutna kriza socijalnog dijaloga u BiH i da su sindikati ti koji podstiču rad ekonomsko-socijalnih savjeta u RS i Federaciji BiH i da vrše pritisak da socijalni partneri razgovaraju, kako bi se problemi rješavali putem dogovora.
“To je model koji se nameće od EU i Evropske komisije”, napomenula je Mišićeva, dodajući da sindikati često nemaju socijalnog partnera za razgovore – vlast i poslodavace, zbog čega nisu rijetki štrajkovi, ali i fizički obračuni sa radnicima.
Predsjednik Konfederacije sindikata BiH Ismet Bajramović rekao je da će, imajući u vidu iskustva RS, federalni sindikat raditi na donošenju zakona i osnivanju agencije i u ovom entitetu, ističući da je najveći problem u BiH primjena onoga što se usvoji.
Član Predsjedništva Konfederacije i predsjednik Sindikata Brčko distrikta Ilija Kalajdžić rekao je da je Distrikt do sada imao više od 50 pojedinačnih i kolektivnih radnih sporova.
“Iako su radnici dobili veliki broj tih sporova, nažalost, mnogo novca je otišlo u ruke advokata. Zbog toga je ova priča o donošenju zakona o mirnom rješavanju radnih sporova za nas u distriktu veoma značajna”, dodao je Kalajdžić.
On je istakao da su u Brčkom, zbog postojanja supervizije i primjene anglosaksonskog prava, institucije često na strani poslodavaca i kapitala, a na štetu radnika.
“Zbog toga nam je potrebno da preventivno djelujemo i da ovaj institut, koji bi trebalo da bude primijenjen u praksi prije rješavanja sudskim putem, bude što prije ustanovljen, kako bi smo zaštitili i radnike i poslodavce. To i jeste uloga sindikata”, smatra Kalajdžić.
Direktor Agencije za mirno rješavanje radnih sporova RS Borislav Radić rekao je da je za mjesec i po dana zaključeno osam individualnih sporazuma između radnika i poslodavaca, koji su već bili na sudu, a da je prošle sedmice riješen i prvi kolektivni spor.
“Time smo riješili oko 50 potencijalnih sporova pred sudovima”, naveo je Radić, ističući da je rad Agencije besplatan i za radnika i za poslodavca.
Prema njegovim riječima, rad Agencije nije alternativa sudskoj vlasti, ali je pravedniji i za jednu i za drugu stranu, jer je rezultat – dogovor.
Radić je naveo da je Agencija od 1. juna, kada je počela sa radom, primila 32 predmeta, čiji su inicijatori radnici, navodeći da je aktivno učešće Saveza sindikata RS, Udruženje poslodavaca i Vlade RS vrlo bitno za dalju saradnju i razvoj dijaloga u RS i u BiH.
Na seminaru su učestvovali predstavnici svih sindikata RS, FBiH, Brčko distrikta i oko 15 predstavnika granskih sindikata.