SARAJEVO, Cijene proizvoda i usluga koji se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u oktobru su u prosjeku više za 0,7 odsto u odnosu na septembar, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Najviše su povećane cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i drugih energenata i to za 8,4 odsto, zatim restorana i hotela 0,5 odsto, namještaja, kućanskih uređaja, redovnog održavanja kuće i ostalih dobara i usluga 0,3 odsto, hrane i bezalkoholnih pića 0,2 odsto, te alkoholnih pića, duvana i obrazovanja 0,1 odsto.
Agencija za statistiku navodi da su cijene u oblasti prevoza u oktobru smanjene za 2,1 odsto u odnosu na septembar, odjeće i obuće za 0,8 odsto i rekreacije i kulture 0,1 odsto.
Cijene u oktobru ove godine u prosjeku su više za 7,3 odsto u odnosu na isti period prošle, dok je dvanaestomjesečni rast cijena u prosjeku bio 7,4 odsto.
Lista proizvoda i usluga kod kojih je na godišnjem nivou došlo do najvećih povećanja cijena drugačija je od one na mjesečnom nivou.
Najveća povećanja cijena bila su u oblastima prevoza – 11,7 odsto, hrane i bezalkoholnih pića 10,6 odsto, stanovanja, vode, električne energije, plina i drugih energenata 9,3 odsto, zatim rastorana i hotela 7,9 odsto, rekreacije i kulture 5,8 odsto, komunikacija 4,2 odsto, te ostalih dobara i usluga 3,9 odsto.
Inflacija u oktobru, mjerena harmonizovanim indeksom potrošačkih cijena na području 13 zemalja koje kao valutu koriste evro, bila je 3,2 odsto viša u odnosu na isti period prošle godine, dok je u 27 zemalja EU viša za 3,7 odsto.
Najveća inflacija u tom periodu bila je u Letoniji 13,7 odsto, Bugarskoj 11,2 odsto, Litvaniji 10,7 odsto i Estoniji 10,1 odsto, dok je najniža bila u Holandiji, Portugalu i Njemačkoj 2,5 odsto, te Francuskoj i Austriji tri odsto.
Indeks potrošačkih cijena u BiH izračunava se na osnovu reprezentativne liste 624 proizvoda, a svakog mjeseca se prikuplja oko 21 000 cijena na unaprijed definisanom uzorku prodajnih mjesta na dvanaest lokacija u BiH, odabranih prema broju stanovnika i njihovoj ulozi na geografskom području kojem pripadaju.
Agencija za statistiku BiH cijene prikuplja u Banjaluci, Sarajevu, Bihaću, Istočnom Sarajevu, Bijeljini, Brčkom, Doboju, Mostaru, Prijedoru, Trebinju, Tuzli i Zenici.