SARAJEVO, Evropska komisija u BiH od 1996. godine do sada donirala je 21,5 miliona evra za nevladin sektor, odnosno projekte koje su provodile razne organizacije.
Kako su kazali u Delegaciji Evropske komisije (EK) u BiH, novac je dodijeljen za projekte jačanja civilnog društva i lokalne uprave, a do 2006. godine potrošeno je 13,7 miliona evra. Od 2007. godine BiH ima pravo i na neke pretpristupne fondove, pa je, prema podacima EK u BiH, do kraja 2009. godine uloženo 7,8 miliona evra za projekte jačanja lokalne demokratije i dijaloga.
Procjenjuje se da u BiH postoji oko 8.000 nevladinih organizacija, a da ih je oko 1.000 aktivno. Informacija da su ova udruženja potrošila 21,5 miliona evra iznenađenje je i za čelnike ovih institucija.
Sanel Huskić, predsjednik Alumni centra za interdisciplinarne postdiplomske studije (ACIPS), kaže da se ne vide rezultati uloženog novca u civilno društvo u BiH.
Huskić za skromne rezultate nevladinog sektora krivi i njih same, jer se stiče utisak da je funkciju civilnog društva preuzelo nekoliko ljudi.
“Nema pluralizma, a tome je doprinio i nevladin sektor. U BiH ima nekoliko jakih NVO i one već rade svoje projekte”, ističe Huskić.
Tvrdi da ACIPS nije dobio novac od EK, osim 300 evra mjesečno za informacije koje pružaju studentima Centra za interdisciplinarne postdiplomske studije. Upravo ovaj centar je na spisku EK i uključen je u projekat “Evropska inicijativa za ljudska prava”, vrijedan 1,2 miliona evra. ACIPS je poznat po praćenju izbornog procesa i ove godine to će raditi samostalno, a praćenje izbora 2006. i 2008. godine sa po 30.000 dolara finansirala je američka organizacija NED i Centar civilnih inicijativa (CCI) iz BiH.
Igor Stojanović, izvršni direktor CCI, kaže da su nakon javljanja na tender EK dobili 100.000 evra za realizaciju projekata koje su ponudili.
“Radimo sa nevladinim organizacijama iz BiH na mnogim projektima, a vrijednost se kreće oko 250.000 dolara po svakoj oblasti”, naglašava Stojanović.
Huskić kaže da nema podatke da li se može izlobirati kod EK ili drugih organizacija da se dobije projekat, te da ACIPS do sada nije dobio podršku iz EK, ali jeste direktno iz Brisela.
Fadil Šero, bivši čelnik Nevladine organizacije i prepoznatljivo lice građanske inicijative GROZD, sada je politčki angažovan u Našoj stranci i kaže da je mnogo lagodnije u nevladinom sektoru.
Šero odbacuje medijske informacije da je GROZD podržao EK sa tri miliona KM da kasnije formira stranku.
“To nije tačno. GROZD je dobio 497.000 dolara od USAID-a i okupljao je mnogo nevladinih organizacija širom BiH. Nije nam taj novac omogućio formiranje stranke, jer za stranačku infratsrukturu treba mnogo više nego za NVO”, objašnjava Šero i dodaje da sada radi besplatno, a u NVO je svaki projekat imao finansijere.
“Otišao sam u politku jer samo tako se nešto može promijeniti, a nevladin sektor to ne može”, tvrdi Šero.
Iz Evropske komisije napomenuli su da podršku daju i opštinama koje sarađuju sa NVO.
Od države 150 miliona KM
Adis Arapović, projekt menadžer CCI, tvrdi da međunarodne organizacije izdvajaju manje novca nego bh. vlasti.
“Prema nekim istraživanjima, iz svih budžeta u BiH godišnje bude izdvojeno od 50 do 150 miliona KM pomoći nevladinim organizacijama. Tu su, uglavnom, sportska društva, boračke organizacije i onda se stiče dojam da ima mnogo NVO, a sve se pretvara u socijalnu priču ili dobar način da vlasti peru novac preko NVO”, kazao je Arapović.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.