SARAJEVO, U Sarajevu su danas predstavljeni rezultati, te budući planovi na polju reforme visokog obrazovanja u BiH, koji su postignuti tempus-projektom pod nazivom “Od osiguranja kvaliteta ka strateškom razvoju” za koji je Evropska komisija izdvojila oko 280.000 evra.
Projekt-menadžer međunarodne organizacije Svjetski univerzitetski servis /VUS/ Austrije Nina Kovač rekla je da ovaj projekat ima za cilj da doprinese koherentnoj i dalekosežnoj reformi visokog obrazovanja u BiH u skladu sa bolonjskim procesom, te sa potrebama društva i tržišta rada.
Kovačeva je naglasila da su osnovni ciljevi svih projekata koje su do sada realizovali pružanje podrške svim javnim univerzitetima u BiH u provođenju institucionalnih samoevaluacija, te definisanju razvojnih strategija.
“Jedna od najbitnijih aktivnosti koja je provedena u okviru ovog tempus-projekta bila je provođenje institucionalnih samoevaluacija na svih osam javnih univerziteta u BiH, na bazi kojih su svi univerziteti mogli da vide koje su to njihove prednosti i mane, kako bi na osnovu tih rezultata mogli da modifikuju i formulišu svoje strategije razvoja”, istakla je Kovačeva.
Prema njenim riječima, neki od najznačajnijih projektnih rezultata su otvorene kancelarije za osiguranje kvaliteta na svih osam univerziteta, edukovano osoblje, razvijene procedure, provedene institucionalne samoevaluacije, kao i izrađene strategije razvoja.
Ona je rekla da ova austrijska organizacija od 2005. godine aktivno podržava razvoj sistema i procesa za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju BiH, te da su od tada proveli tri projekta, a četvrti pod nazivom “Strateški i strukturalni razvoj osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju BiH” je odobren i finansiran od Austrijske razvojne kooperacije i Vlade Lihtenštajna.
Kovačeva je naglasila da će od 2005. godine, kada je počela implementacija projekata vezanih za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju, pa do kraja novembra ove godine biti uloženo više od milion evra u državne univerzitete u BiH.
Direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH Nihad Fejzić rekao je da BiH dosta kasni u usvajanju razvoja Bolonjskog koncepta, te da BiH tek sada primjenjuje nešto što je u okviru bolonjskog sistema uvedeno 2005. u Evropi.
“Neke karakteristike, ako ih možemo sumirati kada je u pitanju Bolonja u BiH su kašnjenje, neznanje i nedostatak resursa”, istakao je Fejzić.
Govoreći o današnjem projektu, on je naglasio da se Agencija pojavila na polovini njegove implementacije, te da je ona inicirala donošenje seta dokumenata koji treba da zaokruže, da opišu kako će BiH provoditi evropske standarde u osiguranju kvaliteta.
“Počeli smo od pripreme dokumenata koji definišu kriterijume za akreditaciju, uspostavili smo listu kriterijuma za eksperte koji će da rade akreditaciji, raspisali smo javni konkurs i možemo očekivati da ćemo u prvoj polovini ove godine biti spremni da provredemo sistem eksterne evaluacije visokoškolskih ustanova u BiH”, istakao je Fejzić.
Prema njegovim riječima, taj proces će se završiti uspostavljanjem državnog registra akreditovanih visokoškolskih ustanova.