BANJALUKA, Preduzeće “Poštanska štedionica” Banjaluka nastaviće da radi sa jednim zaposlenim i baviće se izdavanjem poslovnih prostora koje ima u svom vlasništvu, dok će preostali radnici biti proglašeni viškom i dobiti otpremnine za koje je predviđeno ukupno 635.484 KM.
U Ministarstvu finansija RS rekli su “Glasu Srpske” da je ovakva odluka donesena nakon što su “Pošte Srpske” obavijestile Vladu RS da nemaju ekonomski interes za spajanje sa “Poštanskom štedionicom”, te je predloženo da se pokrene postupak likvidacije i poništi raniji zaključak Vlade o pripajanju dva preduzeća.
U Informaciji “Pošta Srpske” navodi se da obračunate otpremnine na osnovu Pojedinačnog kolektivnog ugovora, ukoliko bude proglašeno viškom svih 28 radnika “Poštanske štedionice” iznose 635.484 KM. Svaki od njih u prosjeku će dobiti više od 22.000 KM otpremnine. Prosječna starosna struktura radnika je 52 godine.
Zaključkom Vlade RS od 8. marta ove godine, odustalo se od likvidacije, te je imenovana Radna grupa za realizaciju Programa zbrinjavanja radnika “Poštanske štedionice”.
– Vlada je ovaj zaključak donijela imajući u vidu situaciju u kojoj se nalaze zaposleni u preduzeću, da ne bi došlo do likvidacije tog privrednog društva i da radnici ne bi ostali bez prava na naknadu – kazali su u Ministarstvu.
Radna grupa je zaključila da će se radnicima koji postanu tehnološki višak isplatiti otpremnina u skladu sa odredbama Zakona o radu i kolektivnim ugovorima.
– Međutim, još uvijek se ne zna precizan iznos otpremnine po radniku – kazali su u Ministarstvu finansija i dodali da će one biti isplaćene iz sredstava koja su oročena na računu “Poštanske štedionice”.
Radi se o 3,5 miliona KM koje su dobili u sporu protiv Fonda PIO, koji je, kako je Sud utvrdio, na nezakonit način raskinuo ugovor kojim je “Poštanska štedionica” vršila isporuke penzija.
U Ministarstvu su dodali da će nakon što bude završen proces zbrinjavanja radnika, vlasnici kapitala odlučiti o daljoj sudbini “Poštanske štedionice”.
Sa direktorom “Poštanske štedionice” Radetom Kalabićem nismo uspjeli da stupimo u kontakt, jer nam se na fiksni telefon u ovom preduzeću niko nije javljao nekoliko dana.
Vlada RS je u junu 2009. godine zadužila Ministarstvo finansija, koje je većinski vlasnik “Poštanske štedionice” i Fond PIO, kao suvlasnika, da pokrenu likvidaciju “Poštanske štedionice”, da bi zaštitili sredstva ovog preduzeća.
Međutim radnici su onemogućili održavanje Skupštine akcionara na kojoj je ta odluka trebalo da bude usvojena. Ovoj odluci Vlade usprotivio se i Sindikat zaposlenih, pa je poslije donesena odluka da “Poštansku štedionicu” preuzme preduzeće “Pošte Srpske”.
“Pošte” su početkom ove godine odustale da pod svoje okrilje preuzmu “Poštansku štedionicu” zbog, kako su naveli, ekonomske neopravdanosti tog spajanja.
“Pošte” su upozorile da zaposleni u “Poštanskoj štedionici” imaju posebne ugovore o radu s propisanom veoma visokom otpremninom i dodale da postoji i problem neriješenog imovinskog statusa nekretnina tog subjekta.
“Poštanska štedionica” praktično ne radi još od 2001. godine, otkad joj je Fond PIO uskratio posao podjele penzija, a Agencija za bankarstvo RS oduzela privremenu dozvolu za obavljanje bankarskih poslova.
Gubitak
U informaciji razmatranoj na Skupštini akcionara “Pošta Srpske” početkom marta Nadzorni odbor ovog preduzeća kao razloge zbog kojih se protivi pripajanju “Poštanske štedionice” u prvi plan istakao je preuzimanje finansijskih gubitaka i radnika tog preduzeća.
U dokumentu je navedeno da bi “Pošte” kroz proces pripajanja morale preuzeti i prošlogodišnje gubitke “Štedionice” do visine kapitala od oko milion KM i to bez troškova otpremnina radnicima, uz procjenu da bi do okončanja postupka taj gubitak bio povećan na oko 1,7 miliona KM. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Otpremnina preko 22.000 KM ljudi ko je ovdje lud a pogledajte kolike se otpremnine daju pravim – proizvodnim radnicima?