BANJALUKA – Cijena struje u Republici Srpskoj za pojedine privredne djelatnosti od 1. januara iduće godine biće viša za 240 odsto, pokazuju prijedlozi ugovora koje je „Elektroprivreda Republike Srpske“ (ERS) dostavila privrednicima, a koji su u posjedu portala CAPITAL.
Iz jedne firme koja se bavi rudarenjem kriptovaluta kažu kako im je ERS novim ugovorom ponudio tri puta skuplju struju.
Naime, oni trenutno kilovat električne energije plaćaju 0,106900 KM bez PDV-a u većem dnevnom tarifnom stavu (VT) i 0,071300 KM kada su u manjem dnevnom tarifnom stavu (MT).
Nova cijena za VT iznosi 0,363900 KM bez PDV-a po kilovatu i 0,242600 KM za MT.
“Imamo nekoliko zaposlenih radnika i sa njima će kroz par dana biti raskinuti ugovori o radu. Izlaza nemamo”, poručuju iz te firme.
Jedan ugostitelj, koji kao samostalni preduzetnik, radi u istočnom dijelu Srpske i takođe nije siguran kako će sa novim cijenama struje opstati.
Prema dokumentaciji koju nam je dostavio on će struju u većoj tarifi plaćati 0,1478 KM, a u manjoj 0,0985 KM, bez PDV-a.
Do sada je to bilo značajno povoljnije. Naime, po aktuelnom ugovoru on je za veću tarifu plaćao 0,0841 KM, a manju 0,0561 KM.
Direktor Zanatsko-preduzetničke komore Jovan Bratić kaže kako je razočaran činjenicom da su i preduzetnici obuhvaćeni poskupljenjem.
“Ovo je nekontrolisani udar koji će se vratiti kao bumerang. Na tržištu je pandemija ilegalnog rada koja će se sada samo raširiti. Dobar dio majstora i zanatlija je otišao vani i ne vidim na koji će ih način neko vratiti”, kazao je on.
Poskupljenje pokušavaju predstaviti tako što cijene porede sa cijenama struje na referentnim berzama, gdje se one kreću oko 250 evra po megavat satu.
“U odnosu na nju “Elektroprivreda” svojim kupcima nudi popuste od 82 do 52 procenta, s tim što bolnice, vodovodi i javna rasvjeta imaju povlašten položaj u odnosu na sve ostale kategorije kupaca koji se snabdijevaju po tržišnim uslovima i za njih će cijene električne energije biti čak pet puta niže od tržišnih“, kažu u ERS-u.
CAPITAL: D. Tovilović
10 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
To se zove liberalizacija trista električne energije. Dobro došli u kapitalizam.
Iz jedme firme koja se bavi rudarenjem kriptovaluta kazu???
Vi ste vrh objektivnog novinarstva
Rudarenje kriptovaluta nije legalan biznis, nisu registrovani za to i ne plaćaju porez. Tendenciozan vam je tekst…
Sad će rudari u generalni štrajk …
Apsolutno netačno. Navedite koji zakon zabranjuje rudarenje kriptovaluta
Kad već vodite raspravu šta je legalno sta ne, čisto da znate da rudarenje kriptovaluta ne postoji kao djelatnost ali da nije krivično djelo. Znači ako plaćate struju ne krsite zakon. To što država nešto nije regulisala ne mora značiti da je nezakonito. Mašina za rudarenje je po važećim zakonima obični računar koji izvodi složene matematičke zadatke i ništa drugo. Vaše je samo da platite struju. Druga je priča ako rudarite i ako je kradete kao oni likovi u mrkonjiću
a koji zakon ga uređuje?
rudarenje nije nelegalno. Trgovina izrudarenim valutama?
Pa nijedan. Al to sto zakonom nije regulisano ne znači da je nelegalno
Da. Nije nelegalno.