BANJALUKA, Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske (RS) Ranka Mišić potvrdila je Srni da je na današnjoj sjednici Savjeta za privatizaciju RS zastupala prava i zahtjeve sindikata, odnosno radnika Fabrike duvana Banjaluka.
“Posljednja dešavanja u Fabrici duvana Banjaluka koja se odnose na najavu otpuštanja radnika nisu u skladu sa zakonom, zbog čega sam insistirala da u ovo preduzeće odmah uđe inspektorat RS i Poreska uprava RS”, istakla je Mišićeva.
Mišićeva, koja je član Savjeta za privatizaciju RS, navela je da postoje određene manjkavosti u izvještajima Agencije za privatizaciju , odnosno IRB-a, jer ne odgovaraju faktičkom i stvarnom stanju koje treba da bude u skladu sa elementima kupoprodajnog ugovora Fabrike duvana Banjaluka.
“Tražila sam da predstavnivi IRB-a odu u Fabriku duvana Banjaluka i izvrše kontrolu u skladu sa elementima kupoprodajnog ugovora”, istakla je Mišićeva.
Navodeći da je na sjednici Savjeta za privatizaciju RS bilo riječi i o problemima radnika “Hidrogradnje” Istočno Sarajevo-Pale, ona je rekla da nikako nije mogla prihvatiti stav vlasnika ovog preduzeća da radnici ne odgovaraju njegovim zahtjevima i da je to jedan od faktora koji utiče na stanje u ovom preduzeću.
“Predložili smo da u narednih nekoliko dana zajednički održe sastanak vlasnik kapitala, direktor preduzeća, predstavnici sindikalne organizacije i Granskog sindikata da bi se iznašle mogućnosti rješavanja ovog problema, koji sigurno nije raskidanje ugovora o radu na prijedlog vlasnika kapitala”, rekla je Mišićeva.
Prema njenim riječima, moraju se jasno definisati obaveze prema radnicima u ovom preduzeću, odnosno povezivanje radnog staža i isplatu zarađenih plata.
Više od 30 članova Sindikalne organizacije GIK-a “Hidrogradnja” Istočno Sarajevo-Pale javnim protestom u parku “Mladen Stojanović” u Banjaluci, 3. marta izrazili su nezadovoljstvo socijalnim statusom zaposlenih zbog nepoštivanja radničkih prava većinskog vlasnika preduzeća “Integral inženjering”.
Učesnici su poručili da će nastaviti proteste do ispunjenja zahtjeva koji se odnose na isplatu od 12 do 48 dugujućih plata za 280 radnika “Hidrogradnje”, kao i sredstva za regres od 2002. godine, te uplatu doprinosa za zdravstveno osiguranje za proteklih tri do pet godina. Radnici “Hidrogradnje” traže da većinski vlasnik ispuni obaveze prema njima, a koje proizlaze iz potpisanog, a neispoštovanog kupoprodajnog ugovora o privatizaciji kombinata.
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
sta bi sa Dermalom, i Zdravkom….
Tresla se gora,…
Stvar legla, firma radi (premijer za 8. mart dijelio cvijeće radnicama), a Zdravka dobila posao u Opštini Kotor Varoš… Svi vuci siti i sve ovce na broju.
Samo je sudska praksa ostala uskraćena za slučaj. Kod nas je poštovanje zakona ionako vrlo fleksibilno. Za nekog važe više, za nekog manje, a za nekog nikako…
praksa je ostala uskraćena sigurno, ali nije teorija..već sam inicirao neke ideje u teoriji, tako da biće i pravo sito, na koncu..
lijep primjer..