BANJALUKA, Prosječnoj četvoročlanoj porodici u Republici Srpskoj samo za najskromniji doručak, ručak i večeru, prema sadašnjim cijenama namirnica, dnevno je potrebno najmanje 16 maraka.
U ove troškove uračunate su najpotrebnije namirnice, odnosno hljeb, mlijeko, jogurt, meso, voće, povrće i začini i samo za ove artikle dnevno je potrebno izdvojiti najmanje 16 KM, a mjesečno čak 480 KM.
Ako se ima u vidu da prosječne plate zaposlenih u prerađivačkoj industriji, hotelima i restoranima, gdje radi najveći procenat stanovništva, iznose 555 KM, postavlja se pitanje na koji način sa preostalih 150 KM, koliko ostaje jednoj porodici koja izdržava dvoje djece, da se izmire svi potrebni mjesečni troškovi.
Iako su troškovi za hranu najveća stavka u kućnom budžetu jedne porodice, svakodnevica je nezamisliva i bez komunalnih usluga, struje, prevoza i telefona, za koje ukupni troškovi takođe uzimaju značajan dio plate.
Troškovi života su tokom zime još veći jer se, osim školarine koju roditelji treba da plaćaju za djecu, povećavaju i troškovi grijanja.
Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović istakao je da je, prema njihovim istraživanjima u koja su bile uvrštene još neke prehrambene namirnice, u junu ove godine četvoročlana porodica za hranu mjesečno izdvajala 618 KM.
– Ovaj iznos predstavlja egzistencijalni minimum ispod kojeg ne može da se ide, a prema kojem je jednoj porodici za hranu dnevno potrebno oko 20 maraka – istakao je Petrović.
On je dodao da stanovnici čija mjesečna plata iznosi oko 500 KM prvo izmiruju fiksne potrebe, odnosno plaćaju troškove struje, vode i komunalija, te da struktura prehrane zavisi od iznosa koji im poslije izmirivanja pomenutih troškova ostaje u budžetu.
– Sigurno je da ima i onih porodica koje sebi jedanput ili nijednom mjesečno ne mogu da kupe kilogram mesa – istakao je Petrović i dodao da, prema njihovim procjenama, čak oko 70 odsto potrošača ima problema da iz budžeta namiri sve potrebne troškove. Glas Srpske
Komentariši