SARAJEVO,Poslanici i delegati u Parlamentarnoj skupštini BiH na troškove putovanja u 2007. godini potrošili su 193.500 KM, što je znatno povećanje u odnosu na prethodnu godinu, kada je potrošeno skoro 78.000 KM.
Upozorili su ovo državni revizori u memorandumu, koji je upućen rukovodstvu bh. parlamenta, ali ove stavke nema u objavljenom revizorskom izvještaju.
Ovaj izvještaj dobio je mišljenje s rezervom, a potpisao ga je samo glavni revizor, dok je zamjenik revizora odbio da ga potpiše jer stavke iz memoranduma nisu uvrštene u revizorski izvještaj.
“Dnevnice u zemlji porasle su sa 43.178 KM na 144.090 KM u 2007. godini”, piše u memorandumu.
Revizori su uočili smanjenje rashoda naknade za odvojeni život sa 140.746 KM na 93.333 KM, te naknada za smještaj sa 176.763 na 108.072 KM.
“Kako smo saznali, zbog specifičnosti zastupničkog posla sve veći broj zastupnika sa prebivalištem udaljenim iznad 50 kilometara prelazi na varijantu putnih naloga”, navodi se u memorandumu.
Revizori su zabilježili da je tokom 2007. godine izdato 2.900 putnih naloga, a samo u prva tri mjeseca 2008. godine izdato je oko 900 putnih naloga. Dodaju da je ovakva mogućnost dozvoljena važećim odlukama Administrativne komisije parlamenta, koje su često mijenjane. Revizori su upozorili da je 50.898 KM isplaćeno u svrhu naknada za rad u komisijama parlamenta.
U memorandumu se navodi da odluka koja reguliše isplatu mjesečnog paušala od 840 KM svakom poslaniku bez obzira na radnopravni status, nije precizno definisana.
“Ukupna iznos na godišnjoj razini za mjesečni paušal iznosi 566.620 KM”, piše u memorandumu.
Glavni revizor Milenko Šego ranije je za “Nezavisne” izjavio da ništa nije sakriveno u izvještajima, te da se svi rashodi nalaze u tebeli o izvršenju budžeta u prilogu izvještaja.
Belkić: Moraćemo napraviti inventuru
Beriz Belkić, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma, kaže da će o revizorskom izvještaju raspravljati i Kolegijum i parlament, ali da će se prethodno pozabaviti navodima iz memoranduma. Ističe da lično ne odobrava stalne zahtjeve poslanika za upotrebu službenih vozila, mobitela ili dnevnica.
“Ključni problem je što za poslovanje revizija smatra odgovornim rukovodstvo parlamenta, a nijednim propisom parlamenta nije definirano koje je to rukovodstvo. Praksa je da su to sekretarijati oba doma. Zajednička komisija za administrativne poslove kreira dio tih odluka i moramo napraviti inventuru u tom dijelu kroz interne kontrole”, rekao je Belkić.
Remzija Kadrić, presjedavajući Administrativne komisije, kaže da oni nisu nadležni za visinu dnevnica, ali smatra da treba smanjiti rashode za putne troškove, te da su samo korigovali plaćanje u komisijama.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.