BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) odobrila je danas Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite proširenje operativnog budžeta za 9.670.165 KM, za program socijalnog zbrinjavanja radnika.
Vlada je odobrila ovo proširenje operativnog budžeta u okviru zakonskog budžeta RS za ovu godinu, za period od 1. januara do 30. novembra.
Na sjednici je usvojen i Plan korištenja sredstava za šume u okviru tekućih grantova Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u ovoj godini u iznosu 2.350.000 KM, kao i Plan rada i Finansijski plan Agencije za šume za ovu godinu, te za realizaciju zadužila Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Agenciju za šume i Ministarstvo finansija.
Vlada RS dala je saglasnost na Pravilnik Komisije za koncesije RS o postupku prenosa ugovora o koncesiji i prenosu vlasničkih prava koncesionara, s ciljem da se oblast prenosa uredi podzakonskim aktom, kako bi se izbjegle mogućnosti za nedozvoljene radnje pojedinih koncesionara koje se odnose na ”trgovinu koncesijama”, ističe se u saopštenju.
Donošenje Pravilnika bilo je neophodno, imajući u vidu da Zakon o koncesijama dopušta mogućnost prenosa ugovora o koncesiji na drugo pravno lice i prenosa vlasničkih prava koncesionara ukoliko se dogodi da iz organizacionih, finansijskih ili drugih opravdanih razloga koncesionar više nije u mogućnosti da izvršava obaveze iz ugovora o koncesiji, pod uslovom da se pribavi odobrenje koncedenta i prethodna saglasnost Komisije.
Vlada Republike Srpske danas je razmatrala situaciju u opštini Višegrad koju je proteklih dana zadesilo nevrijeme i odobrila interventno 100.000 KM pomoći za sanaciju posljedica poplave u ovoj opštini.
Na sjednici je zatraženo od Štaba Republičke civilne zaštite da, zajedno sa opštinskim komisijama u Višegradu i Bijeljini, utvrdi posljedice nastale štete i o tome informiše Vladu RS.
Vlada RS razmatrala je i Izvještaj o stanju u sektoru osiguranja RS i Izvještaj o radu Agencije za osiguranje RS od 1. januara do 30. juna.
Na sjednici su donesene i smjernice kojima se sugeriše republičkim organima uprave, fondovima koji se finansiraju iz namjenskih doprinosa, gradovima i opštinama, javnim institucijama, javnim preduzećima i drugim organima i organizacijama koji upravljaju javnim sredstvima RS, da u postupku nabavke usluga osiguranja, u cilju zaštite imovine i obezbjeđenja sigurnosti i kvaliteta usluga, obavezno obrate pažnju i izvrše odgovorajuću ocjenu i društava za osiguranje, čije usluge se nabavljaju, između ostalog, i prema specifičnim pokazateljima u oblasti osiguranja.
”Kod utvrđivanja kriterijuma za dodjelu ugovora, kao i u postupku ocjene konkretnih ponuda, trebalo bi se uzeti u obzir stopa efikasnosti u rješavanju i isplati odštetnih zahtjeva, adekvatnost sredstava za pokriće tehničkih rezervi, visina kapitala osiguravajućeg društva, iznos obračunate premije na tržištu osiguranja RS i slično”, navodi se u saopštenju.
Smjenicama se sugeriše da je u postupcima nabavke usluga osiguranja,koji preferiraju dodjelu ugovora po kriterijumu ekonomski najpovoljnije ponude, potrebno sa posebnim oprezom razmatrati ponude sa neprirodno niskim cijenama.
Uz ponudu usluge osiguranja, potrebno je od društava za osiguranje zahtijevati i dostavljanje odluke o uslovima osiguranja i tarifama premija, te da se posredstvom Agencije za osiguranje RS, izvrši provjera validnosti ponuđene cijene usluga, kroz kontrolu obaveznog poštovanja uslova osiguranja i tarifa premije za svako konkretno osiguravajuće društvo