PARAĆIN, Da bi Srpska fabrika stakla iz Paraćina stala na noge potrebno je u narednih godinu dana uložiti između 13 i 14 miliona evra.
Doskorašnji vlasnik, bugarska kompanija Rubin, taj novac nema, a neizvjesno je da li će Srbijagas, koji bi uskoro trebalo da preuzme prezaduženu staklaru, biti spreman da investira u opremu i pokretanje proizvodnje.
Rukovodstvo fabrike očekuje da će ovo javno preduzeće u početku obezbijediti novac, a da će se Rubin, kada prebrodi krizu u koju je zapao, uključiti u posao i ubrzo vratiti vlasništvo nad fabrikom. Da bi se to dogodilo, neophodno je da ispuni uslove iz kupoprodajnog ugovora iz 2007. godine, kada je za 100.000 evra bugarska kompanija postala vlasnik paraćinske fabrike.
Rubin je do sada u staklaru investirao 7,5 od obaveznih 25 miliona evra. Prema riječima Aleksandra Đukića, direktora Srpske fabrike stakla, ugovorom je predviđeno da druge godine Bugari ulože 3,5 miliona, treće 2,35 miliona, četvrte 2,55 miliona i pete godine 9,5 miliona evra.
„Nastavak ulaganja u fabriku je izostao jer je vlasnik ostao bez kredita u inostranstvu. Srećom, država se umiješala, tako da će poslije preuzimanja vlasništva fabrika biti spasena potpunog kraha”, ističe Đukić, priznajući da je dosadašnji nivo ulaganja bio nedovoljan.
Rubin je, kaže, toga bio svjestan, a dodatnu muku ovoj firmi zadala je svjetska ekonomska kriza, pa su Bugari bili prinuđeni da se Vladi Srbije obrate za pomoć.
“Svi su zadovoljni najavom da će Srbijagas postati privremeni vlasnik. Srbija će sačuvati jedinu fabriku stakla u zemlji, radnici neće izgubiti posao, pa samim tim ni grad Paraćin neće imati problem. I Rubin ima razloga za zadovoljstvo jer mu je vlada izašla u susret tako što je odlučila da vodi fabriku dok se ne stvore uslovi da Bugari vrate vlasništvo”, objašnjava Đukić.
Kako je dodao, na stanje u koje je zapala staklara samo djelimično je uticala nedavna kriza s gasom, kada je fabrika morala da pošalje radnike na prinudni odmor.
Prema prvim procijenama, ukupan dug Rubina veći je od dvije milijarde dinara, od čega najviše novca potražuje Srbijagas. U Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja kažu da će u narednom periodu biti poznato na koji način će bugarska kompanija izmiriti dug i koliki će biti vlasnički udio Srbijagasa.
„Moramo najprije da obavimo konverziju dugova u vlasništvo. To se odnosi na one dugove koje je po zakonu moguće konvertovati. U narednih nekoliko dana biće formiran tim koji će se ovim baviti”, naglašava Dejan Jovanović, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja.
Još, međutim, ostaje nepoznato kada će, da li će i u kom će obliku Rubin vratiti Srpsku fabriku stakla.
„Bugarski Rubin moći će da ponovo postane većinski vlasnik ako u narednom periodu bude dovoljno investirao u fabriku. Do tada će staklara biti u rukama Srbijagasa, a koliko će to trajati, u ovom trenutku je zaista nezahvalno prognozirati”, kaže Jovanović.
On tvrdi da je država bila prinuđena da se umiješa i preuzme fabriku, jer je alternativa bila obustava proizvodnje, otpuštanje radnika i uvoz stakla.
„Na ovaj način uspjeli smo da sačuvamo 1.800 radnih mjesta i da omogućimo proizvodnju koja će Paraćinu donijeti privredni rast. Staklara će sada imati prilike da po izuzetno povoljnim uslovima dođe do kredita poslovnih banaka”, ističe Jovanović.
Paraćinska fabrika je, kao jedan od lidera u proizvodnji stakla u regionu, u 2007. godini ostvarila prihod od izvoza vrijedan osam miliona evra. Te godine je i privatizovana, a Rubin je postao vlasnik 98,78 odsto staklare. Bugarska kompanija je tada najavljivala investicije u fabriku vrijedne oko 36 miliona evra. Taj novac trebalo je da stigne u Paraćin do 2010. godine, što je sada malo vjerovatno.B92¬,Politika