SARAJEVO, Za stipendije učenika i studenata u BiH u ovoj godini izdvojeno je oko 22 miliona KM, što je oko 0,6 odsto budžeta BiH, rekao je danas projekt menadžer Centara civilnih inicijativa /CCI/ Adis Arapović.
On je na konferenciji za novinare u Sarajevu rekao da u ovoj godini 19 070 lica prima stipendiju, što je za 50 odsto više nego prošle godine, te da prosječna stipendija iznosi 100 KM.
“Poređenja radi, samo Ministarstvo obrazovanja Hrvatske u ovoj godini je za stipendije izdvojilo više od 23 miliona KM. Iako postoji dobri primjeri, još postoje opštine kao što su Visoko, Breza, Fojnica, te Srednjobosanski kanton, koji ne izdvajaju nijednu marku za stipendiranje svojih učenika i studenata”, naglasio je Arapović.
CCI smatra da bi naredna školska godina trebalo da bude obilježena budžetskim izdvajanjima za stipendije od minimalno 1, 2 odsto u odnosu na ukupan budžet opština i ministarstava, da minimalna stipendija ne smije iznositi manje od 100 KM, da bi uspjeh i socijalni status studenta trebalo da ostanu glavni kriterijum za dodjelu stipendija, pri čemu treba osigurati mehanizme provjere i kontrole validnosti stanja socijale potrebe kao i uspjeha.
Prema Arapovićevim riječima, kampanja “Brže, bolje, više stipendije!” pokrenuta je tokom prošle godine s ciljem strukturalnog uvećavanja kvalitativnog i kvantitativnog nivoa stipendiranja učenika i studenata u BiH, a kao krajnji rezultat se očekuje progresivno uvećanje budžetskih izdvajanja za stipendiranje u iznosu od po deset odsto na godišnjem nivou.
Arapović smatra da bi stipendije trebalo dodjeljivati po dva kriterijuma – prosjeku ocjena i socijalnom statusu, a da su u najvećem broju slučajeva stipendijska sredstva dodjeljivana prema kriterijima javnih konkursa koji su propisani internim aktima, te da su CCI u toj oblasti otkrili veliki broj nepravilnosti.
“Prva anomalija je potvrda o socijalnom statusu stipendista koja vrlo često nije validna”, istakao je Arapović i dodao da je redovna praksa da aplikanti dostavljaju potvrde o odsustvu ili malim ličnim ili roditeljskim primanjima koje su lažirane ili djelimično istinite.
Prema njegovim riječima, ostali propusti se odnose na procedure javnih konkursa za dodjelu stipendija koje su neefikasne i predugo traju, studenti i učenici prvih školskih godina su lišeni stipendija, te na nedovoljnu saradnju institucija po vertikalnoj i horizontalnoj hijerarhiji