KRUŠEVAC, Za tablu na zgradi šumske uprave u Brusu, koja označava da je tu smještena administracija Srbijašuma, lokalna samouprava naplaćuje nevjerovatnih 30.000 evra.
Tolika je taksa određena ovoj kompaniji, pa je njena uprava odlučila da ukine upravu u Brusu i administraciju prebaci u Kruševac.
“Za 2007. godinu taksa na isticanje firme bila je 1.190.000 dinara, za 2008. je iznosila 1.800.000, u prošloj godini 1.910.000 dinara, a za 2010. nevjerovatnih 3.000.000 dinara, odnosno gotovo 30.000 evra”, kažu u Srbijašumama.
“Ta taksa nije propisana na nacionalnom nivou, već svaka lokalna samouprava ima mogućnost da sama određuje visinu naknade za firme koje posluju na njihovoj teritoriji. A Skupština opštine Brus je donijela zaista nevjerovatnu odluku”, objašnjava Rade Petronijević, rukovodilac Službe pravnih i opštih poslova Srbijašuma.
Premještanjem uprave zaposleni u Brusu neće izgubiti radna mjesta, osim onih koji odbiju da putuju u Kruševac. Šumska uprava u ovoj potkopaoničkoj opštini gazdovala je sa oko 40.000 hektara, i to je opštinarima bila glavna argumentacija pri određivanju visine takse.
“Ovom odlukom najviše gube građani opštine Brus, jer će za sve administrativne poslove morati da putuju u Kruševac. Pokušali smo da razgovaramo sa čelnicima lokalne uprave, od predsjednika opštine Zorana Šljivića do njegovih saradnika, ali nije vrijedilo. U avgustu su nam blokirali račun potražujući 6,2 miliona dinara za posljednje tri godine, uz kamate”, kaže Petronijević.
Poređenja radi, visina firmarine za preduzeća u Kruševcu je, za 2007 godinu, bila 280.000 dinara. Na primjedbe da su odredili deset puta veći iznos od komšija, opštinari odgovaraju da Brus ima mnogo više šume, zaboravljajući pri tom da nije riječ o taksama na šumu već na firmu.
U Srbijašumama ističu i da taksa nije određivana za sva preduzeća po istim aršinima, pa elektrodistribucija plaća 680.000 dinara, Telekom 400.000, a PTT 200.000 dinara.
Pomoćnik predsjednika opštine Brus za informisanje Dragoljub Marković potvrdio je da taksa za Srbijašume iznosi 3.000.000 dinara. “Oni u Brusu imaju ubjedljivo najveću površinu pod šumom, čak 20.965 hektara. U Kruševcu, na primjer, imaju 14.319 hektara. Obaveza plaćanja poreza i drugih dažbina je opšta i zasniva se na ekonomskoj snazi”, tvrdi Marković. Press
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Izgleda da nase budale nisu najvece …
Ovo je za ginisa