VAŠINGTON, Svjetska banka je u posljednjih 18 mjeseci izdvojila rekordnih 100 milijardi dolara finansijske podrške zemljama u razvoju, saopšteno je iz ove institucije, prenio je Tanjug.
Ovaj novac, navodi se u saopštenju, predstavljao je pomoć za oporavak od posljedica globalne ekonomske krize.
– Banka je, na zahtjev svojih članica, počela da povećava pozajmice od jula 2008. godine, kada se tražnja iz zemalja u razvoju povećala u svjetlu pogoršanja stanja u svjetskoj ekonomiji – naveli su iz Banke.
Najveći dio kredita odobrenih po otpočinjanju krize u 2008. godini, kažu u Svjetskoj banci, u iznosu od oko 60,3 milijarde dolara, otišao je zemljama sa srednjim prihodom koje su imale teškoće sa pozajmljivanjem na globalnim finansijskim tržištima. Krediti tim zemljama su prije krize iznosili prosječno 15 milijardi dolara godišnje.
– U međuvremenu obim zajmova i bespovratnih kredita posredstvom fonda Svjetske banke za najsiromašnije zemlje svijeta dostigao je 21,2 milijarde dolara tokom perioda krize, u poređenju sa oko 12 milijardi dolara godišnje prije krize – navodi se u saopštenju.
Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik upozorio je da će, s izlaskom svijeta iz krize, ekonomski oporavak biti neujednačen i da će se zemlje suočiti s pojavom ponovnog slabljenja i novim izazovima.
Da bi se izborila s povećanom tražnjom svježeg novca, Svjetska banka je zatražila od članica da popune njen budžet, o čemu će biti odlučeno kasnije ovog mjeseca na sastanku Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda.
Projekti
Svjetska banka je saopštila da je od jula 2008. godine pružila podršku za 497 projekata radi podsticanja ekonomskog rasta, borbe protiv siromaštva i podrške privatnom sektoru, uključujući 28 milijardi dolara za finansiranje infrastrukture. Tanjug