BEOGRAD, Vanbračni partneri u Srbiji mogu da provedu cijeli život zajedno, ali ne mogu da naslijede porodičnu penziju nakon smrti životnog saputnika.
Nepravda prema ljudima koji vezu nisu ozvaničili kod matičara nije ispravljena ni u novom zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Porodična penzija zagarantovana je i bivšem supružniku, ali vanbračni partner ne može da je ostvari bez obzira na broj godina koje je proveo u zajednici.
Ana i Dragan B. iz Beograda žive zajedno 25 godina, ali se nikada nisu vjenčali. Ana je profesor u gimnaziji, a Dragan radi kao službenik u banci. Imaju dva odrasla sina.
“Prije nego što smo počeli da živimo zajedno, Dragan i ja smo se složili da papir nije garancija da ćemo ostati zajedno i biti srećni jedno pored drugog. Ne razumijem kako je moguće da su vanbračni partneri izopšteni iz zakona kada su u pitanju porodične penzije”, pita Ana B.
Stručnjaci koji su radili na novom penzijskom propisu upozoravaju da bi priznavanje penzija vanbračnim partnerima donijelo nove izdatke i zloupotrebe.
“Iako vanbračni partneri po Porodičnom zakonu imaju prava i dužnosti supružnika, njihov status nikada nije bio izjednačen kada je riječ o porodičnim penzijama. Razlog je što je postojanje ovih zajednica teško dokazivo. Uvođenje ovog prava značilo bi povećanje broja penzionera i povećanje troškova”, kaže Radina Todović, državni sekretar u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku i šef Radne grupe za reformu penzija. Press