BANJALUKA, Stanovnici Republike Srpske prosječno su u maju imali samo 5,4 marke dnevno za podmirenje osnovnih životnih potreba, kažu u Pokretu potrošača RS.
Sekretar ovog udruženja Dragovan Petrović kaže da je četvoročlana porodica u RS izdvajala oko 20 KM dnevno za kupovinu hrane, što nije dovoljno.
– Stanovnici platu iz mjeseca u mjesec stalno “rastežu” da bi sastavili kraj s krajem. Prinuđeni su da budu najbolji ekonomisti i da platu koriste samo za hranu, dok je mali broj onih koji luksuzno žive – rekao je Petrović.
On je naglasio da su stanovnici prinuđeni da primanja rasporede na najbolji mogući način, kako bi uspjeli da dočekaju idući mjesec.
Petrović je dodao da većina prvo namiri troškove stanovanja, a ostatak koristi za preživljavanje.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da su primanja neredovna, što stvara dodatni problem.
– Pored izdvajanja za hranu, stanovnici moraju da obezbijede i novac za komunalne troškove, na koje otpada značajan dio plate – kazala je Mišićeva i dodala da se kućni budžet prethodnih mjeseci dopunjavao i nenamjenskim potrošačkim kreditima.
Ona je naglasila da je veliki broj stanovnika RS prezadužen, zbog čega više ne mogu da dižu nove kredite.
– Sve je teže obezbijediti normalno funkcionisanje porodice u ekonomskom smislu. Troškovi života svakodnevno rastu, a plate stagniraju, zbog čega stanovnici već na početku mjeseca počnu da razmišljaju kako će dočekati iduću platu – kazala je Mišićeva.
Član Udruženja ekonomista RS “SWOT” Miloš Todorović rekao je da 5,4 marke dnevno nisu dovoljne da se preživi, što pokazuju i podaci da stanovnici sve češće posežu za raznim pozajmicama i ulaze u minus na svojim računima.
Todorović je dodao da su se građani ranije zaduživali za sve i svašta, a danas se zadužuju uglavnom da bi preživjeli.
Sindikalna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u aprilu je iznosila 1.605 KM, a prosječna neto plata od 803 KM pokrivala je sa 48,95 odsto.
Najmanje plate imali su zaposleni u restoranima, i to 537 KM, i u građevinarstvu – 568 KM, dok su najveća primanja od 1.326 KM imali zaposleni u finansijskom posredovanju.
Vraćanje duga
Prema podacima Svjetske banke, oko 75 odsto domaćinstava u BiH koja su zadužena koristi petinu dohotka za vraćanje duga, dok je oko 59 odsto domaćinstava za servisiranje dugova trošilo više od trećine primanja. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
bitno je da je po džombiću RS “zadržala fiskalnu i socijalnu stabilnost”.neznam šta bi nam tek bilo bez nje?