SARAJEVO/BANJALUKA, Drvna industrija BiH za devet mjeseci ove godine povećala je izvoz za 10,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine, te je iznosio 660,6 miliona KM.
U informaciji Asocijacije drvne industrije i šumarstva BiH navodi se da je izvoz proizvoda u odjeljku “drvo i proizvodi od drveta” činio oko 62 odsto, a izvoz namještaja i montažne drvene gradnje oko 38 odsto od ukupnog izvoza.
Najveću pojedinačnu izvoznu vrijednost u domaćoj drvnoj industriji u periodu januar – septembar ostvario je sektor namještaja sa 245,3 miliona KM, uz godišnje povećanje za 9,4 odsto. U njegovoj strukturi najviše je izvoženo sjedišta i dijelova od drveta, pri čemu je najviše kontingenata otišlo za Njemačku, Hrvatsku, Austriju, SAD, Sloveniju, Srbiju, Italiju, Francusku i Holandiju. Odmah potom slijedi izvoz namještaja za trpezarije i dnevne sobe, namještaja za spavaće sobe i drveni kuhinjski namještaj, pri čemu je najviše plasmana otišlo na njemačko, hrvatsko i holandsko tržište.
Posmatrajući odjeljak drvo i proizvodi od drveta, izvoz proizvoda šumarstva činio je 18,6 odsto, što je više nego lani. U okviru toga četiri petine učešća imalo je ogrevno drvo, dok su 12 odsto u strukturi činili trupci. Proizvodi šumarstva najviše su izvoženi u Italiju, Sloveniju, Austriju, Njemačku i Hrvatsku.
Prema objavljenim podacima, plasman rezane građe činio je 27,7 odsto ukupnog izvoza, što je manje nego u istom periodu prošle godine. Najviše građe plasirano je u Hrvatsku, Srbiju, Njemačku, Italiju, Sloveniju, Makedoniju, Albaniju, Švedsku, Ujedinjene Arapske Emirate, Kinu i Rumuniju.
Izvoz građevinske stolarije činio je šest procenata ukupnog izvoza (39,9 miliona KM), ploča i furnira 3,8 odsto (25,1 milion KM), a parketa 3,4 odsto (22,6 miliona KM). Građevinska stolarija mahom je izvožena u Holandiju i Hrvatsku, furnir i ploče najviše su otpremani u Njemačku i Italiju, dok je parket iz BiH svoje kupce najčešće nalazio na njemačkom i srbijanskom tržištu.
Najveći pad izvoza u posmatranom periodu, i to za 18 odsto, bilježi montažna drvena gradnja, odnosno sa osam na 6,5 miliona KM, te je svoje učešće u ukupnom izvozu svela na svega jedan procenat. Proizvođači montažnih drvenih kuća su ino-kupce najlakše nalazili u Austriji, Sloveniji, Rumuniji, Švedskoj i Italiji.
Sa druge strane, ostvareni uvoz drvne industrije za devet mjeseci iznosio je 175,7 miliona KM, te je za 1,4 odsto manji u poređenju s istim razdobljem prošle godine. To znači da je vrijednost izvoza drvnog sektora bila veća od uvoza za skoro 3,8 puta, što je povoljniji spoljnotrgovinski bilans nego lani (3,5 puta).
U strukturi ukupnog uvoza najznačajniju stavku čine ploče sa 44 odsto (pretežno iz Hrvatske, Austrije i Njemačke), zatim slijedi namještaj čije je učešće bilo 30 odsto. Iz tih podataka vidi se da je uvoz polufinalnih i finalnih proizvoda od drveta dominirao u ukupnom uvozu sektora.
Što se tiče proizvodnje šumskih sortimenata, ona je u drugom kvartalu ove godine iznosila 1,13 miliona kubnih metara, ili 6,25 odsto, više nego u istom periodu 2012. Proizvodnja iz grupe drvo i proizvodi od drveta za devet mjeseci povećana je za 12,5 odsto, dok je proizvodnja namještaja veća za 6,1 odsto.
Mjere za povoljniji ambijent
Iako su rezultate drvne industrije ocijenili pozitivnim, u Asocijaciji drvne industrije i šumarstva BiH ukazuju da se privrednici suočavaju s velikim problemima i traže od nadležnih ministarstava preduzimanje potrebnih mjera za stvaranje povoljnih uslova za poslovanje.
Pritom, između ostalog, ističu potrebu hitnog suzbijanja rada na crno, smanjenja poreza i doprinosa na plate, pojačani rad kontrolnih organa prilikom uvoza, posebno namještaja, kako bi bila spriječena nelojalna konkurencija nekvalitetnim proizvodima. Nezavisne novine
Komentariši