BANJALUKA, SARAJEVO, Izvoz tekstila i obuće iz BiH u prva tri mjeseca povećan je za oko 22 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Da je riječ o jako značajnim rezultatima ovdašnje tekstilne i obućarske industrije, pokazuje i činjenica da je ukupan izvoz iz ta dva sektora od januara do marta bio “težak” oko 260 miliona maraka.
Komentarišući ove podatke, Aleksandra Mihajlović-Bijelić, sekretar Udruženja tekstila, kože i obuće u Privrednoj komori RS, naglašava da ta industrija iz godine u godinu ima sve bolje pokazatelje.
“Industrija tekstila, kože i obuće značajna je izvozna grana privrede, jer su privredna društva iz ove oblasti pretežno izvozno orijentisana, iako se radi uglavnom o uslužnim, odnosno ‘lohn’ poslovima. Interes za preduzećima koja mogu da rade uslužne poslove za strane nalogodavce je sve veći, te je s tim u vezi i povećan obim proizvodnje, kao i izvoz u cijelom sektoru”, kaže Mihajlović-Bijelićeva.
Prema njenim riječima, ovi pozitivni trendovi su bitno uticali i na veće zapošljavanje u sektoru, posebno u industriji obuće, a očekuje se da će se ovi trendovi nastaviti.
“Iako zavisni od uvoza repromaterijala, pokrivenost uvoza izvozom u ovoj oblasti proizvodnje je veoma dobra, posebno u oblasti proizvodnje obuće, gdje se konstantno kreće preko 100 odsto”, naglašava Mihajlović-Bijelićeva.
Marinko Umičević, direktor Tvornice obuće “Bema” Banjaluka, ocjenjuje da je sramotno za ovu zemlju da obuća i tekstil jedino donose prihode državi.
“Međutim, mi to skupo plaćamo, kao i naši radnici, preko niskih plata, zato što nama država drži isti kurs marke već 18 godina. I recimo, ‘Bema’ godišnje gubi pet miliona maraka zbog tog kursa, a dobije podsticaja mizernih 150.000 maraka”, podvlači Umičević.
Prema njegovim riječima, jako je teško napraviti cipelu, jer svaka, kako pojašnjava, mora da bude kao umjetnička slika.
“‘Bema’ mjesečno pravi oko 250.000 pari cipela, odnosno svaki dan jedan kamion gotove obuće. Mi našu obuću izvozimo u Austriju i Njemačku, a preko tih država radimo za cijeli svijet, jer one izvoze dalje. Našom obućom su jako zadovoljni. Međutim, pitanje svih pitanja na nivou BiH je dostojanstvo radnika industrije obuće i tekstila. Više ne možemo da radimo pod ovakvim uslovima”, naglašava Umičević.
Podaci Spoljnotrgovinske komore BiH pokazuju da tekstilne proizvode izvozimo u brojne države.
“Odjeća je u prva tri mjeseca ove godine, između ostalog, izvožena u Belgiju, Češku, Švajcarsku, Holandiju, ali i u Japan, Kinu, Irak, Australiju, SAD”, navode iz Spoljnotrgovinske komore BiH.
Široka je lepeza zemalja i kada je riječ o izvozu obuće iz BiH, a na spisku su, takođe, neke prekookeanske države.
“Između ostalog, obuća se izvozi u Italiju, Austriju, Rusiju, Ukrajinu, Kubu, Argentinu i tako dalje”, kažu iz Spoljnotrgovinske komore BiH. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Јадни радници у таквој индустрији.Извозили или не радник од тога ништа нема.