BIJELJINA, Nacrt zakona o koncesijama Republike Srpske urediće i precizirati uslove, način i postupak dodjele, te predmet koncesija što bi trebalo da doprinese efikasnijem funkcionisanju sistema, rekla je danas vršilac dužnosti pomoćnika ministra industrije, energetike i rudarstva Srpske Slavica Bogdanović.
Nakon javne rasprave u Bijeljini, Bogdanovićeva je rekla da će novi zakon pojednostaviti procedure za dodjelu koncesija strateškim preduzećima u većinskom vlasništvu Srpske.
“Novim zakonom ukinuta je samoinicijativna ponuda, a kao način dodjele koncesija predviđen je metod otvorenog postupka javnog poziva u dvostepenom postupku i metod podnošenja ponude zainteresovanog lica”, pojasnila je Bogdanović i dodala da je predviđen period koncesije do 30 godina uz mogućnost produženja za još 20 godina.
Ona je navela da se najveći broj primjedbi na Nacrt zakona o koncesijama odnosio na to da istraživanje mineralnih resursa treba vratiti u domen koncesionarstva, što je, kako kaže, logično.
Ako se nekome da ugovor za istraživanje mineralnih resursa i on sačini studiju ekonomske opravdanosti koja pokaže da je to isplativ projekat, kaže Bogdanović, onda će mu u drugoj fazi biti dodijeljena koncesija za eksploataciju mineralnih resursa.
Bogdanovićeva je rekla da je novim zakonom predviđeno da se istraživanje, kao i poljoprivredno zemljište, šume i šumsko zemljište isključi kao predmet koncesije.
“Zakon je baziran na principima optimalnog korištenja prirodnih resursa i drugih dobara od opšteg interesa koji će omogućiti ostvarivanje većih finansijskih i ekonomskih efekata za Srpsku”, pojasnila je Bogdanovićeva i dodala da će pitanje visine koncesione naknade biti uređeno zakonskim aktom koji će donijeti Komisija za koncesije uz saglasnost Vlade RS.
Rukovodilac Sektora za razvoj, investicije i projektovanje Rudnika i termoelektrane /RiTE/ Ugljevik Cvjetko Stojanović rekao je da RiTE zajedno sa kolegama iz Gacka temeljito radio na ovom zakonu, te da su većinu stavova usaglasili.
“Najviše nas zanima koncesiona naknada jer smatramo da bi ona trebalo da bude definisana u zakonu o rudarstvu što se tiče ekploatacije mineralne sirovine. Ostale koncesione naknade trebalo bi da budu definisane u ovom zakonu, a ne pravilnikom koji će biti donesen, a za koji nije obavezno provođenje javne rasprave”, rekao je Stojanović.
On je izrazio bojazan da bi koncesiona naknada mogla materijalno otežati poslovanje u RiTE, jer ona, kako kaže, mora biti realna da bi investitorima bila podstrek za buduće ulaganje, a ne da im bude ograničavajući faktor.
Javne rasprave o Nacrtu zakona o koncesijama, nakon Trebinja, Pala i Bijeljine, biće održane u Doboju i Banjaluci.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je sredinom novembra Nacrt zakona o koncesijama i resornom ministarstvu naložila održavanje javnih rasprava. Prijedlog zakona trebalo bi da se nađe pred poslanicima Narodne skupštine u martu. Srna
Komentariši