BANJALUKA – Izmjenama tri zakona, na kojima vladajuća koalicija u Republici Srpskoj radi, briše se nadležnost gradonačelnika i načelnika u RS da predlažu imenovanja i smjene načelnika odjeljenja u gradskim i opštinskim upravama. Umjesto njih to bi trebala da radi komisija za izbor i imenovanje koja, pored toga, dobija i nadležnost za predlaganje sastava upravnih odbora i direktora gradskih/opštinskih ustanova.
Kao što je CAPITAL objavio vlast radi na izmjeni Zakona o lokalnoj samoupravi kako bi ulogu onih kojima je narod ukazao povjerenje, a koji pritom nisu članovi SNSD-a, svela na minimum.
Potvrđuju to i radne verzije prijedloga izmjena seta zakona koji su pripremljeni s namjerom da budu usvojeni po hitnom postupku. Prijedlozi su u posjedu portala CAPITAL, a pokazuju u kojem smjeru je vladajuća većina spremna da ide kako bi vladala i dalje u lokalnim zajednicama u kojima je na prethodnim izborima izgubila rukovodeće pozicije.
Zakon o lokalnoj samoupravi
Predloženim izmjenama Zakon o lokalnoj samoupravi mijenja se u svega dvije odredbe.
Omogućuje se skupštini jedinice lokalne samouprave da imenuje i razrješava sekretara skupštine i načelnika odjeljenja odnosno službe na prijedlog komisije nadležne za izbor i imenovanje.
Drugom izmjenom zakona briše se nadležnost gradonačelnika odnosno načelnika opštine da predlaže imenovanje i razrješava načelnika odjeljenja ili službe.
„Imajući u vidu da će nakon sprovedenih lokalnih izbora u većem broju jedinica lokalne samouprave doći do situacije da je gradonačelnik/načelnik opštine izabran podrškom političkih opcija koje nemaju većinu u skupštini jedinice lokalne samouprave, postoji opasnost da zbog političkog rivalstva dođe do otežanog funkcionisanja organa jedinica lokalne samouprave, a samim tim i do narušavanja prava i interesa građana. Stoga je donošenje ovog zakona u opštem intresu građana“, navedeno je obrazloženju za donošenje zakona po hitnom postupku.
Zanimljivo je da vladajuća koalicija tvrdi da gradonačelnika/načelnika nije birao narod već „političke opcije“.
Zakon o sistemu javnih službi
I u ovom zakonu mijenjaju se samo dva člana. Prvim se skupštini opštine/grada omogućuje da imenuje i razrješava upravni odbor ustanove koji je osnivač ili suosnivač na prijedlog komisije za izbor i imenovanje.
A drugom izmjenom je propisano da direktora opštinske/gradske ustanove imenuje skupština, takođe na prijedlog komisije za izbor i imenovanje.
Razlog za izmjenu ovog zakona je istovjetan kao i obrazloženje za prethodni zakon.
Zakon o službenicima i namještenicima u organima jedinica lokalne samouprave
U ovom zakonu vladajuća koalicija morala je samo da prilagodi jednu odredbu, kako bi zakon uskladila sa prethodna dva zakona koja mijenja.
Izmjenom se omogućuje da nakon prestanka mandata načelniku odjeljenja ili službe, skupština na prijedlog komisije nadležne za izbor i imenovanje do okončanja postupka imenovanja načelnika, imenuje v.d. načelnika, a najduže za period do 90 dana.
Hitni postupak se izjalovio?
Plan je bio da se izmjena navedenog seta zakona, po hitnom postupku, nađe već na prvoj idućoj sjednici Narodne skupštine, koja je zakazana za utorak, 1. decembar.
Međutim, izgleda da je vlast od toga odustala nakon burne reakcije javnosti pa, iako se Vlada ne oglašava, preko stranačkih vojnika šalje poruke da zakona neće biti po hitnom postupku.
Ističu da će se sačekati formiranje novog Saveza opština i gradova, koji bi zajedno sa klubovima poslanika i Vladom ušao u izmjenu zakona.
Podsjećamo, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik najavio je, nakon što su objelodanjeni rezultati izbora, kako će se putem izmjena određenih dokumenata tražiti način da se u Banjaluci i Bijeljini ovlada svim elementima upravljanja kako bi ove lokalne zajednice, kako je naveo, nesmetano funkcionisale.
Novoizabrane gradonačelnike Banjaluke Draška Stanivukovića i Bijeljine Ljubišu Petrovića Dodik je ocijenio kao smetnju, isključivši bilo kakav oblik saradnje skupštinske većine, koju njegova stranka ima u oba grada, sa gradonačelnicima.
“Usput da vam kažem, bez obzira koliko bilo arogantno ili ne, ukoliko nešto ostane van nadležnosti skupštine promjenićemo i zakon i statut i to staviti pod nadležnost skupštine”, kazao je tada Dodik.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Još jedan Miloradov kiks.
Ideš dole mili.
Polako, ali izvjesno.
Pa dobro, ovako je u svim diktatorskim rezimima i drustvima koji su na ekonomskom dnu..
Mozda niste znali, RS dijeli sa Moldavijom posljednje mjesto u Evropi po ekonomskoj snazi, bolje od nas stoji cak i Kosovo..pricajte sta hocete ali realnost je takva..
Predlazem da Mazalica i Zugic zunic ili kako se zove onaj nepismeni samoprozvani psiholog organizuju masovno plakanje i ricanje na svim trgovima u RS kada Baji crkne telefon, po mogunosti da budu svi u zelenoj nosnji i kapicama
Nešić je opljačkao puteve za 7.000.000km sa potkovanim Tegeltijom u arnitraži.Tegeltija se u privr.pravo razumije ko Marica jer nikada ga nije radio a i inače je nepismen.Honorar u arbitraži se daje za expertnost a ne za poziciju za legalizovanje pljačke.Ova pljačka je jača od potkivanja i afere sa Buhinom sestrom koja je dokazala da je sudska vlast privatna i nasljedna.
Diktatura!