BEOGRAD, Prijedlog zakona o izmjenama zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju nepovoljan je za sadašnje i buduće penzionere, kaže Rajko Kosanović.
On je najavio da će se putem amandmana pokušati promjeniti sporne odredbe.
Zakon omogućava da što kasnije građanin ode u penziju, kao i da njegova penzija bude manja u odnosu na posljednju primljenu zaradu, kaže Kosanović, član Radne grupe za reformu penzijskog sistema.
“Ako ovaj zakon bude usvojen u ovakvom obliku on će imati za posljedicu da takozvana stopa zamjene, koja predstavlja odnos između prve penzije i posljednje zarade, bude što manja”, rekao je Kosanović.
On je naglasio da je trenutno ta stopa zamjene 71 odsto, a ukoliko ostane rješenje koje je dato u zakonu, stopa zamjene će imati posljedicu da pada, odnosno prva penzija će biti sve niža i niža u odnosu na posljednju zaradu.
“Ako što kasnije idete u penziju, vaša će penzija biti sve niža u odnosu na posljednju zaradu. Čak i projekcije koje je radilo Ministarstvo rada govore da će već do 2015. godine ta stopa zamjene pasti sa 71 na 62 odsto od posljednje primljene zarade”, rekao je Kosanović.
Prema njegovim riječima, za deset do petnaest godina će se dogoditi da onaj ko odlazi u penziju “neće imati čak ni 40 odsto od svoje posljednje zarade”.
Kosanović, koji u radnoj grupi za penzionu reformu zastupa stavove Saveza samostalnog sindikata Srbije, rekao je i da je zamjereno što je “u razgovoru sa Međunarodnim monetarnim fondom zanemarena prihodna strana budžeta i da se gledala samo redukcija rashodne strane”.
“Ako je riječ o učešću penzija u bruto domaćem proizvodu (BDP), treba imati u vidu da to učešće nije visoko zato što su penzije visoke, već zbog toga što je nizak BDP”, podvukao je on.
“BDP koji smo mi ostvarili u prošloj godini, na nivou je od 70 odsto onoga koji smo imali 1989. godine. Znači mi smo za dvadeset godina došli na nivo od prije dvadeset godina”, podvukao je on. Tanjug