PODGORICA, Usvajanjem zakona o zaštiti domaće proizvodnje u parlamentu BiH mogao bi da dovede do toga da se ovaj problem rješava pred arbitražom CEFTA, a kao krajnja posljedica moglo bi dovesti i do uvođenja kontramjera pod pritiskom privrednika.
To je jedan od sedam zajedničkih stavova sa sastanka koji je sa ambasadorima država potpisnica CEFTA sporazuma imao predsjedavajući CEFTE, crnogorski ministar za ekonomski razvoj Branimir Gvozdenović i šef Misije Evropske komisije u Crnoj Gori Leopold Maurer. U ime BiH, sastanku je prisustvovao ambasador u Podgorici Branimir Jukić.
Cilj sastanka u Podgorici, koji je privukao veliku pažnju javnosti, imao je za cilj zauzimanje zajedničkog stava u odnosu na Prijedloga zakona o zaštiti domaće proizvodnje koji je u parlamentaroj proceduri.
Na sastanku je istaknuto da “stavljanje zakona o zaštiti domaće proizvodnje u BiH na dnevni red Parlamentarne skupštine nije predhodila obavezna procedura predhodnih bilateralnih konsultacija sa članicama CEFTA na koje se mjere odnose, niti je o tome informisan Zajednički komitet CEFTA”.
“Usvajanje Zakona bi dovelo do narušavanja osnovnih odredbi CEFTA. U suprotnosti je sa pregovorima o daljoj liberalizaciji proljoprivrednih proizvoda koji se upravo vode, a posebno ne ide u prilog strateškoj opredjeljenosti regiona ka daljem integracijama u EU”, rekao je predsjedavajući CEFTE, crnogorki ministar za ekonomski razvoj Branimir Gvozdenović novinarima.
On je naglasio da sve potpisnice CEFTA sporazuma moraju uložiti dodatni napor na indentifikaciji i ukidanju necarinskih barijera koje otežavaju ili onemogućavaju međusobnu trgovinu, i preuzeti sve druge mjere i aktivnosti koj ć doprinijeti ostvarivanju njegovih ciljeva u korist i na dobrobit svih.
Ambasador BiH Branimir Jukić je učestvujući u radu sastanka naglasio da BiH “poštuje sve međunarodne ugovore i sporazume koje je potpisala”.
Ministar Gvozdenović je uručio pismo ambasadoru Jukiću i tražio od njega da prenese stavove sa sastanka danas u Podgorici, kako bi se u Domu naroda BiH još jednom razmotrile posljedice prije stavljanja na glasanje navedenog zakona.
Šef Misije Evropske komisije u Crnoj Gori Leopold Maurer je istakao da bi donošenjem zakona o zaštiti domaće proizvodnje BiH značajno ugrozila strane investicije i pozvao vlasti u Sarajevu da nađu rješenje tog pitanja sa ostalim članicama CEFTA sporazu