BIJELJINA, Zakonom o javno-privatnom partnerstvu otvara se mogućnost za priliv privatnog kapitala u oblasti koje su dosad bile ekskluzivno vlasništvo javnog sektora, izjavila je danas u Bijeljini pomoćnik ministra finansija Republike Srpske /RS/ Radmila Mihić.
Ona je na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o javno-privatnom partnerstvu rekla da sve veći obim javnih potreba zahtijeva velike kapitalne investicije, koje lokalni ili republički budžet, usljed svojih ograničenja, ne mogu da podnesu i da je to osnovni razlog za zakonsko regulisanje javno-privatnog partnerstva.
Mihićeva je rekla da je ovaj nacrt nastao kao rezultat sve većih potreba za velikim investicijama koje se stavljaju pred odgovarajuće budžete pojedinih vlada koje javni sektor nije u stanju da isfinansira i dodala da se sada prvi put u RS otvara mogućnost privatnom partneru da učestvuje u izgradnji kapitalnih projekata.
“Javni sektor ima odgovarajuće zakonske i obaveze da izmiruje određenu grupu javnih potreba, poput školstva, zdravstva, izgradnje infrastrukture”, naglasila je Mihićeva.
Prema njenim riječima, do sada su te oblasti bile ekskluzivno pravo javnog partnera i sve velike kapitalne investicije u ovim oblastima morale su biti finasirane iz budžeta kako na nivou lokalne zajednice tako i na nivou RS.
Mihićeva je napomenula da se ovim zakonom javni partner pojavljuje kao ponuđač saradnje.
“Dakle, mi određujemo gdje želimo zajedničku investiciju, da li želimo privatnog partnera i u kojoj mjeri i to po standardima koje mi zadajemo”, istakla je Mihićeva.
Ona je ukazala na to kako je urađen Centar za dijalizu pri banjalučkom Kliničkom centru “gdje je javni partner RS zadao odgovarajuće standarde, a privatni partner preuzeo obavezu izgradnje, opremanja i ispunjenja tih standarda i obaveza”.
“Pružanje usluga u ovom centru ne naplaćuje se od krajnjih korisnika, odnosno pacijenata, nego se naplaćuje iz republičkog budžeta, odnosno sredstava javnog organa, jer je to naša obaveza”, rekla je Mihićeva.
Pomoćnik ministra finansija RS kaže da trenutna iskustva u Evropi pokazuju da je primjetno veliko interesovanje za ovakve koncepte partnerstva, te da je svih 27 zemalja EU imalo i ima određeno iskustvo u primjeni takvih kapitalnih projekata.
Mihićeva je navela da je to posebno izraženo u ovoj godini i u momentima finansijske krize kada se javni sektor pojavljuje kao najsigurniji partner u odgovarajućim odnosima i da je uglavnom riječ o dugoročnim projektima.
Ona je dodala da je ovaj nacrt dobio značajnu podršku u Narodnoj skupštini RS, kao i da je pozdravljen i od brojnih nevladinih organizacija koje djeluju na ovim prostorima.
“Očekujemo da krajem februara ovaj zakon, u formi prijedloga, ide na usvajanje”, istakla je Mihićeva