BANJALUKA, Za zakup prostorija, stanova, skladišta, parkinga, zemljišta i opreme potrebnih institucijama BiH i sljedeće godine biće izdvojeno minimalno 28 miliona maraka, iako je Komisija za finansije i budžet parlamenta BiH upozorila da se ti troškovi moraju smanjiti, izjavio je prvi zamjenik predsjedavajućeg ove komisije u prošlom mandatu Lazar Prodanović.
U posljednjih osam godina izdvajanja za zakup za potrebe institucija BiH sa osam miliona porasla su na 28 miliona maraka na godišnjem nivou, a “Glas Srpske” u današnjem broju piše da će Nacrtom budžeta institucija BiH za sljedeću godinu troškovi iznajmljivanja ostati na istom nivou, kao i da je moguće da budu čak i veći.
Prodanović je istakao da su veoma neujednačene cijene zakupnina po metru kvadratnom poslovnog prostora za potrebe institucija BiH, te da je mnogo isplativije izdvojiti sredstva za izgradnju objekata za ove institucije.
“Procjene pokazuju da bi čak i uzimanje kredita za izgradnju objekata za institucije BiH po sadašnjim visokim kreditnim stopama bilo isplativije i povoljnije nego iznajmljivanje prostorija”, rekao je Prodanović za “Glas Srpske” i dodao da su izdvajanja pojedinih institucija često velika, a sporan je i način dolaska do tih cijena.
Najveći dio od više od osam miliona maraka, koliko se godišnje izdvaja za stanove, potroše pripadnici Oružanih snaga, Državne granične službe, Uprave za indirektno oporezivanje, Agencije za istrage i zaštitu i Obavještajno-bezbjednosne agencije.
“To je problem, jer plaćamo smještaj po osnovu odvojenog života. Bilo bi logično da objekti kojima raspolažu Oružane snage budu u toj namjeni, a ne da se plaća smještaj vojnicima i oficirima. Bilo bi logično da, ako se radi o funkcionerima Oružanih snaga, postoje službeni stanovi koji bi se mogli koristiti i to bi značajno smanjilo troškove za te namjene”, rekao je Prodanović.
Predsjedavajuća Komisije za finansije i budžet Doma naroda parlamenta BiH u prošlom sazivu i poslanik SNSD-a Dušanka Majkić istakla je da bi prije svega trebalo analizirati postojanje 65 institucija BiH, ali i pod kojim uslovima, cijeni i kolikim prostorom raspolažu.
“Obavezno su to prostori veći nego što su potrebni institucijama koje ih zakupljuju. Neke od njih su zakupile veoma reprezentativne prostore, a pitanje je da li su im baš takvi potrebni u današnjim uslovima”, rekla je Majkićeva i dodala da svaka institucija pojedinačno sklapa ugovor o zakupu i da nikome ne polaže račune o cijeni i veličini iznajmljenog prostora.
Komentariši