SARAJEVO, Državna inventura šuma, koja je u završnoj fazi, pokazuje da su šume u Bosni i Hercegovini u boljem stanju nego što se pretpostavljalo.
Entitetska ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva pri kraju su višegodišnjeg projekta druge inventure šuma radi sagledavanja šumskog i nešumskog zemljišta, sastava šuma i raznih ekoloških pokazatelja. Inventura šuma bila je neophodna jer je tokom rata (1992 – 1995) i u poslijeratnom periodu bila izražena nekontrolisana sječa pa su šume pretrpjele velike štete.
Prva državna inventura šuma BiH obavljena je u periodu između 1964. i 1968. godine, a od tada stanje je ažurirano povremeno i parcijalno.
U novoj inventuri snimljeno je stanje šumskog zemljišta na cijelom prostoru BiH, a eksperti u entitetima trenutno detaljno obrađuju podatke koji će biti sistematizovani i objavljeni u posebnim publikacijama
“Preliminarni podaci govore da su zalihe šuma veće nego što su bile prilikom prve inventure. O detaljima ne mogu govoriti, jer se podaci obrađuju i analiziraju”, kaže Željko Stojanović, direktor Jedinice za implementaciju projekata u šumarstvu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva vodoprivrede RS.
Najavljuje da će rezultati detaljne analize o stanju šuma u RS biti predstavljeni na okruglom stolu na kojem će učestvovati eksperti i drugi zainteresovani.
U Federaciji BiH je nešto ranije nego u RS počela ekspertska obrada podataka o stanju šuma.
“Prvi podaci govore da su šume u boljem stanju nego što smo mislili, ali definitivne zaključke moći ćemo davati tek nakon obrade i tumačenja podataka”, objašnjava Omer Pašalić, direktor Federalne uprave za šumarstvo.
U Svjetskoj banci, koja je finansijski podržala projekat, takođe kažu da su šume u boljem stanju od očekivanog, ali da njihovu eksploataciju treba provoditi na održiv način.
“Potencijala ima, u smislu prirodnih resursa, a zemlja treba da odluči na koji način iskoristiti taj potencijal”, naglašava Marko Mantovaneli, šef Ureda Svjetske banke u BiH.
Cilj druge državne inventure šuma bio je da se prikupe podaci koji će poslužiti kao osnova za izradu strategije šumarstva i razvoj dugoročnog planiranja, praćenje stanja šuma i šumskih zemljišta te postavljanje prioriteta za istraživanje i razvoj šuma. Ona je važna i zbog potpore provođenju akcionih planova za smanjenje kriminala u šumarstvu, kojeg su usvojile vlade oba entiteta. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.