BEOGRAD, Srpski turisti se u odnosu na ostale evropske zemlje žale daleko manje na rad turističkih agencija, a gotovo polovina prijava nezadovoljnih putnika odbacuje se jer su neosnovane.
Ipak, sve veći broj turista poznaje svoja prava, a najveći broj opravdanih žalbi riješi se poravnanjem sa turističkom agencijom. Zanimljivo je da, za razliku od ranijih godina kada je srpske turiste najviše mučila hrana, sada se najveći broj prijava odnosi na niži nivo komfora nego što je predviđeno ugovorom, da smještajni objekti nemaju programom utvrđene sadržaje, da je objekat dalje od plaže nego što je navedeno u programu i slično.
– Dio prijava podnosi se zbog nepotpunih ili nepreciznih opštih uslova i programa putovanja, a odnosi se na slučajeve kada putnik odustane zbog bolesti ili otkaže putovanje – kaže Stojan Arizanović, pomoćnik ministra ekonomije zadužen za poslove turističke inspekcije. – Od 2007. godine u više od 50 odsto slučajeva opravdanih prijava putnici su obeštećeni. Izuzetak su prošle godine bile beogradske agencije „Konte“ i „Stela“ čiji su vlasnici zbog zloupotrebe službenog položaja uhapšeni i „Balkan turs“ iz Vranja čiji se vlasnik zbog finansijskih problema – ubio.
Turistički inspektori redovno provjeravaju rad agencija, a sada preventivno kontrolišu da li su agencije sklopile ugovore sa stranim partnerima. Međutim, i sami građani moraju da provjere agenciju kojoj povjeravaju novac i da zbog malo niže cijene u odnosu na konkurenciju upropaste ili uopšte ne odu na odmor.
– Naša preporuka je da građani izbjegavaju agencije koje su u blokadi, jer samim tim one nisu u stanju da izvršavaju finansijske obaveze prema poslovnim partnerima – upozorava Arizanović. – Turistička inspekcija nije nadležna za kontrolu finansijskih obaveza (dugovanja, potraživanja, dospijeće plaćanja) agencije prema partnerima.
Naknada štete
Nezadovoljni putnik prvo treba da podnese prigovor agenciji (u roku od 30 dana od dana utvrđivanja neusaglašenosti sa programom putovanja), koja je dužna da mu vrati razliku u novcu u roku od 15 dana. Ukoliko turista nije uspio da postigne dogovor treba da podnese pismenu prijavu Sektoru turističke inspekcije (011/3139-686) ili pošalje na i-mejl – turisticka.inspekcija@merr.gov.rs Pored toga, naknadu materijalne štete oštećeni putnik može da pokrene kad preda tužbu sudu.
Važne informacije
* Dobro proučiti opšte uslove putovanja, program i obavještenje o polisi osiguranja
* Kada se putovanje ugovara, kod agencije posrednika utvrditi ko je organizator (broj licence organizatora mora biti naveden na programu putovanja), jer je samo organizator odgovoran za realizaciju putovanja, a ne posrednik;
* Dobijene informacije provjeriti na sajtu odabranog hotela, odnosno smještaja, ili kod konkurencije;
* Usmene informacije nisu obavezujuće, jer je agencija dužna da pruži samo usluge koje su navedene u programu;
* Na sajtu Agencije za privredne registre provjeriti podatke o turističkoj agenciji (da li je aktivna, finansijski izvještaj, koliko dugo radi);
* Na sajtu NBS provjeriti likvidnost agencije;
* Prije putovanja uzeti ime, telefon i ostale podatke o vodiču i čuvati ih tokom putovanja;
* U slučaju bilo kog odstupanja od programa putovanja treba odmah uložiti pismeni prigovor predstavniku agencije i pribaviti sve moguće dokaze za ugovorene, a ne izvršene usluge.
Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.